Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Tabletki na łuszczycę – co warto wiedzieć?

Strona główna » Blog » Tabletki na łuszczycę – co warto wiedzieć?

Tabletki na łuszczycę są obok maści oraz kremów jednym ze sposób leczenia łuszczycy. To wyjątkowo uciążliwe oraz przewlekłe schorzenie wymaga specjalnego podejścia. Terapia miejscowa nie zawsze przynosi rezultaty. Produktów przeznaczonych do doustnego stosowania jest sporo, a zdecydowana większość z nich jest wydawana na specjalne zalecenie lekarza. Tabletki na łuszczycę bez recepty to najczęściej witaminy, które mają jedynie działanie pomocnicze.

Tabletki na łuszczycęTabletki na łuszczycę – jakie substancje są wykorzystywane najczęściej?

Jak już zaznaczono na wstępie, po tabletki na łuszczycę sięga się przeważnie w ostateczności, gdy leczenie miejscowe nie wystarcza.

W przeważającej większości przypadków wykorzystywane są preparaty na łuszczycę zawierające następujące substancje czynne:

  • metotreksat,
  • sulfasalazyna,
  • cyklosporyna.

Zobacz jak postępować z łuszczącą się skórą głowy

Jeżeli chodzi o pierwszą z wymienionych substancji, tabletki na łuszczycę ją zawierające są stosowane najczęściej. Przeważnie stosuje się je w zaawansowanych postaciach choroby lub wtedy, gdy dotyka ona stawów. Trzeba jednak mieć na uwadze to, iż metotreksat jest niezwykle silnym lekiem. który zawsze musi być stosowany pod ścisłą kontrolą lekarza specjalisty. Zażywając tabletki na łuszczycę z tą substancją trzeba częściej niż zwykle wykonywać morfologię krwi.

Cyklosporyna o silnym działaniu immunosupresyjnym również jest nieoceniona w walce z łuszczycą. Podobnie rzecz ma się z sulfasalazyną. Trzeba jednak mieć na uwadze to, iż te dwie substancje również posiadają wiele skutków ubocznych

Psorisel - zestaw

PSORISEL
ODŻYWCZY SPOSÓB NA ŁUSZCZYCĘKUP TERAZ

Tabletki na łuszczycę – co warto o nich wiedzieć?

Tabletki na łuszczycę nie mogą być stosowane przez bardzo długi okres czasu. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że tabletki na łuszczycę na receptę są niezwykle silnymi lekami, mogącymi powodować wiele skutków ubocznych. Jeżeli chodzi o metotreksat, jego najpoważniejszym skutkiem ubocznym może być aplazja szpiku. Lek ten uszkadza również wątrobę i nerki. Głównymi skutkami ubocznymi cyklosporyny są zaś nadciśnienie tętnicze krwi, a także uszkodzenie nerek. Sulfasalazyna również powodować może wspomniane uszkodzenia w organizmie. Jak długo należy zatem stosować tabletki na łuszczycę? Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy przypadek jest bowiem inny i to od decyzji lekarza zależy czas trwania terapii.

Niektóre tabletki na łuszczycę mogą być przyjmowane przez okres kilkunastu tygodni z przerwami. Inne zaś można stosować nawet rok czy dwa. Niestety, nie da się jednoznacznie stwierdzić jak długo musi trwać leczenie łuszczycy, aby pojawiły się efekty. Każdy z pacjentów musi więc uzbroić się w cierpliwość

Podsumowując, bez większych trudności można stwierdzić, że tabletki na łuszczycę są stosowane wówczas, gdy innego rodzaju terapie nie przyniosły rezultatów. Stosowanie tabletek nie oznacza jednak rezygnacji z odpowiedniego leczenia miejscowego. Kluczowy jest również dobór odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych. Warto zaufać sile dermokosmetyków, zawierających w swoich składach naturalne oleje, wyciągi oraz ekstrakty roślinne. Równoległe stosowanie odpowiedniej pielęgnacji, tabletek, a także maści przyniesie najlepsze rezultaty.


Bibliografia

1. Kurzyp M., Odżywianie w Łuszczycy, 2015
2. Tessmer K., Leczenie odżywianiem. Stany zapalne, 2018
3. Wasilewska A., Winiarska M., Olszewska M., Rudnicka L., Interleukin-17 inhibitors. A new era in treatment of psoriasis and other skin diseases, 2016

1 głosów

Komentarze

Opinie o Psorisel - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊