Leczenie łuszczycy – poznaj dostępne metody
Strona główna » Blog » Leczenie łuszczycy – poznaj dostępne metody
Leczenie łuszczycy uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju tej choroby oraz od rozległości zmian skórnych. Biorąc pod uwagę te informacje, można podjąć decyzję odnośnie tego, jak leczyć łuszczycę. W łagodniejszych postaciach łuszczycy, gdy zmiany zajmują niewielką powierzchnię, leczenie można oprzeć na środkach do stosowania miejscowego i domowych metodach. Natomiast w zaawansowanych stadiach choroby konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem, który zdecyduje, czym leczyć łuszczycę. Z artykułu dowiesz się między innymi, czy w chorobie, jaką jest łuszczyca, całkowite wyleczenie jest możliwe. Poznasz też najpopularniejsze sposoby kuracji i zyskasz wiedzę na temat roli właściwej pielęgnacji w łuszczycy.
Leczenie łuszczycy – metody | |
---|---|
Leczenie specjalistyczne | Domowe sposoby |
|
|
PSORISEL
ŁAGODZENIE ŁUSZCZYCY NATURALNYMI SKŁADNIKAMI AKTYWNYMIKUP TERAZ
Łuszczyca – leczenie ogólne informacje
Leczenie łuszczycy może przebiegać wyłącznie miejscowo, jeśli zmiany obejmują mniej niż 10% powierzchni ciała. Dla większości pacjentów z łuszczycą takie leczenie okazuje się wystarczające. W bardziej zaawansowanych przypadkach i cięższych postaciach klinicznych łuszczycy niezbędne jest leczenie skojarzone, czyli połączone miejscowe i ogólne leczenie łuszczycy. Bardzo ważne jest indywidualne podejście do pacjenta.
U każdej osoby łuszczyca może mieć nieco inny przebieg, dlatego konieczne jest postawienie prawidłowej diagnozy i dostosowanie leczenia do objawów oraz przyczyn choroby – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde
Łuszczyca – leczenie miejscowe: na czym polega?
Leczenie łuszczycy środkami do stosowania miejscowego można podzielić na dwa główne etapy. Pierwszym z nich jest usuwanie łuski. W dalszej kolejności dąży się do zahamowania nadmiernej proliferacji naskórka.
Preparaty, nakładane punktowo na pojawiające się na skórze zmiany, mogą zawierać różne substancje czynne. W ich skład często wchodzą kwas salicylowy i mocznik, które dzięki swojemu działaniu keratolitycznemu pomagają ograniczyć ilość łusek.
Ułatwiają również wchłanianie innych substancji. Do mycia chorobowo zmienionej skóry warto stosować szampony na łuszczycę zawierające dziegcie, szczególnie dziegieć brzozowy. Dziegieć pomaga zarówno pozbyć się łuski, jak i skutecznie hamuje podziały komórkowe. Na dalszym etapie terapii, po usunięciu łuski, stosowane są maści i pasty z cygnoliną, która posiada działanie antymitotyczne, bakteriobójcze i grzybobójcze. Wykorzystywane są również glikokortykosteroidy miejscowe, wykazujące silne właściwości przeciwzapalne, immunomodulujące oraz przeciwproliferacyjne. Z przyjmowaniem cygnoliny i glikokortykosteroidów mogą się wiązać poważne skutki uboczne, dlatego leki te powinny być stosowane wyłącznie pod nadzorem lekarza. Leczenie łuszczycy może opierać się także na analogach witaminy D3 (np. kalcypotriol, takalcytol), które posiadają bardzo wysoką skuteczność, przy jednoczesnym ograniczeniu działań niepożądanych.
Sprawdź jakie są przyczyny łuszczycy
Łuszczyca – leczenie ogólne
Jeśli miejscowe leczenie łuszczycy nie przynosi poprawy – jak dzieje się w 10-20% przypadków, lekarz może zadecydować o wdrożeniu kolejnych metod, w tym leków działających ogólnoustrojowo.
Skuteczne leczenie łuszczycy jest możliwe, dzięki wykorzystaniu następujących form terapii:
- fototerapia i fotochemioterapia. Fototerapia odbywa się poprzez ekspozycję ciała na specjalne lampy, wytwarzające światło ultrafioletowe. Cała procedura kontrolowana jest przez wykwalifikowany personel medyczny. Natomiast fotochemioterapia (PUVA) to połączenie leku światłouwrażliwiającego z promieniami UVA. Metoda ta znajduje zastosowanie wśród pacjentów, u których leczenie miejscowe łuszczycy nie przynosi żadnych efektów lub zmiany obejmują więcej niż 10% powierzchni ciała. Oba zabiegi mają określone przeciwwskazania, które wykluczają ich zastosowanie u niektórych pacjentów,
- leczenie ogólne łuszczycy metotreksatem, cyklosporyną lub retinoidami. Metotreksat jest lekiem cytostatycznym. Zanim zostanie włączony do leczenia, pacjentowi należy wykonać badania, w tym: morfologię krwi z rozmazem, podstawowe badania laboratoryjne, RTG klatki piersiowej, badanie czynności nerek oraz wątroby. Cyklosporyna to intensywnie działający lek immunosupresyjny. Ponieważ wykazuje wysoką toksyczność, stosowany jest wyłącznie w ciężkich przypadkach, najczęściej łuszczycy rozległej i opornej na działanie innych metod. Retinoidy są pochodnymi witaminy A. Wykazują działanie teratogenne, dlatego nie mogą być stosowane u kobiet w wieku rozrodczym bez ochrony w postaci antykoncepcji,
- leki biologiczne (np. adalimumab, infliksymab, ustekinumab). Terapie z ich użyciem to nowe metody leczenia łuszczycy. Leki biologiczne działają precyzyjnie na cytokiny, czyli białka biorące czynny udział w immunopatogenezie łuszczycy. Podawane są za pomocą zastrzyków podskórnych lub dożylnych. Podobnie jak cyklosporyna mają bardzo silne działanie, dlatego zarezerwowane są dla ciężkich odmian łuszczycy.
Czy łuszczycę można wyleczyć?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy łuszczyca jest wyleczalna. Niestety całkowitego wyleczenia tej choroby nie da się osiągnąć. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą i mimo okresów, gdy jej objawy się wycofują, ma tendencję do nawrotów.
Leczenie łuszczycy polega na czasowym wyciszeniu objawów i jak najdłuższym utrzymaniu okresów remisji – mówi Marta Bożenda, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Podjęcie regularnego leczenia jest konieczne dla uzyskania poprawy. Warto wdrożyć dodatkowe wysiłki, które pomogą w walce z chorobą. Oprócz standardowego leczenia, na co dzień można używać dermokosmetyków opartych na naturalnych składnikach.
Formuły dermokosmetyków zostały opracowane pod kątem pielęgnacji skóry dotkniętej chorobą lub konkretnym problem i działają intensywniej niż drogeryjne kosmetyki. Na łuszczyce warto polecić zestaw do skóry głowy Psorisel.
Składa się z trzech produktów:
- oczyszczającego szamponu,
- regenerującej emulsji do stosowania na noc
- oraz delikatnie złuszczającego i równocześnie kojącego płynu do skóry skalpu.
W dermokosmetykach znajdziemy liczne składniki aktywne naturalnego pochodzenia, które zapewniają wysoką skuteczność produktom.
- dziegieć brzozowy w szamponie – który leczy wszelkie stany zapalne, zwalcza pasożyty i grzyby, dzięki właściwościom bakteriobójczym. Dodatkowo silnie regeneruje skórę i zmniejsza tendencję do powstawania blizn.
- pirokton olaminy w emulsji – który ma silne właściwości ściągające, zabliźniające i przeciwzapalne, stąd często wykorzystuje się go w przypadku uszkodzonej skóry. Ogranicza ilość sebum na skórze i przywraca jej odpowiednie pH
- kwas mlekowy w płynie – który budową przypomina substancję naturalnie występują w organizmie i silnie nawilża skórę, przywraca zalecane pH, wzmacniając płaszcz hydro-lipidowy. Chroni przed UV i innymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Działa delikatnie złuszczająco.
Produkty Psorisel działają na kilku płaszczyznach, dzięki czemu doskonale zmniejszają uciążliwe objawy łuszczycy, takie jak świąd skóry i łuszczenie się naskórka.
Zawdzięczają to właściwościom:
- oczyszczającym, bakteriobójczym i przeciwgrzybiczym,
- złuszczającym,
- przeciwzapalnym,
- nawilżającym,
- regenerująco-odżywczym.
Wspierają gojenie się zmian. Dermokosmetyki Psorisel wyróżnia także skład wolny od chemicznych dodatków. Nie znajdziemy w nich parabenów i silikonów, Peg-ów, SLS-ów, ani syntetycznych zapachów czy barwników. Dzięki temu są bezpieczne dla skóry i można je stosować długookresowo. Wspaniale pielęgnują i koją skórę, dlatego stanowią doskonałe uzupełnienie leczenia farmakologicznego.
Ich skuteczność doceniają klientki:
Moja skóra dużo przeszła przez łuszczycę i leczenie sterydami, staram się więc minimalizować ilość chemii, jaką na siebie nakładam. Używam tylko bezpiecznych kosmetyków. Obecnie są to dermokosmetyki Psorisel. Uwielbiam je za naturalne składy i świetne działanie – pisze pani Klaudia z Kołobrzegu
Łuszczyca – jak leczyć? Podsumowanie
Jak wyleczyć łuszczycę? Niewątpliwie opanowanie tej choroby wymaga cierpliwości i czasu. Oprócz stosowania leków i terapii zaleconych przez lekarza warto wprowadzić też odpowiednią pielęgnację skóry. W tym celu należy stosować dermokosmetyki na łuszczycę o dobrych składach.
Dermokosmetyki Psorisel uratowały moją skórę. Wysuszona i podrażniona po długotrwałych kuracjach farmakologicznych, dzięki tym dermokosmetykom odzyskała nawilżenie, a zmiany łuszczycowe stały się mniej widoczne – pisze pani Katarzyna z Wrocławia
Nieleczona łuszczyca może przyczynić się do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Z tego powodu leczenie oraz domową pielęgnację skóry należy podjąć jak najszybciej.
PSORISEL
ŁAGODZENIE ŁUSZCZYCY NATURALNYMI SKŁADNIKAMI AKTYWNYMIKUP TERAZ
FAQ
1. Od czego zależy leczenie łuszczycy?
Sposób leczenia jest uzależniony od rodzaju łuszczycy, wielkości powierzchni ciała zajętej przez zmiany chorobowe oraz różnych innych czynników, np. podatności na działanie leków. Oprócz farmakologii i innych terapii zaleconych przez lekarza warto stosować właściwą pielęgnację skóry, która pomoże w złuszczaniu chorego naskórka, jak i zapewni dobre nawilżenie oraz odbudowę skóry. Takie działanie posiadają dermokosmetyki Psorisel, których skład został specjalnie opracowany dla skóry z łuszczycą.
2. Czy leczenie łuszczycy może bazować na domowych sposobach?
Łuszczyca jest chorobą, która wymaga diagnozy i specjalistycznej opieki lekarskiej. Domowe sposoby powinny być traktowane jedynie jako uzupełnienie leczenia, a nie główna forma terapii. Niemniej niektóre działania w zaciszu domowym, na przykład dostosowanie pielęgnacji do potrzeb skóry czy zmiana diety, mogą być kluczowe dla podtrzymania okresu remisji.
3. Czy leczenie łuszczycy trwa długo?
Leczenie łuszczycy trwa przez całe życie, ponieważ choroba nie jest uleczalna, a jej objawy mogą nawracać. Ważna jest odpowiednia opieka medyczna, jak i domowa pielęgnacja. Należy właściwie dbać o skórę, najlepiej łagodnymi preparatami na bazie naturalnych składników.
4. Czy leczenie łuszczycy jest kosztowne?
Leczenie łuszczycy może się wiązać z wydatkami, ponieważ choroba należy do kategorii przewlekłych. Większość leków refundowana jest przez NFZ, jednak nie wszystkie – np. niektóre nowoczesne leki biologiczne nie są finansowane.
5. Czy łuszczyca jest wyleczalna?
Niestety łuszczyca to choroba, której obecnie nie można całkowicie wyleczyć. Można wyłącznie zmniejszać objawy skórne i współtowarzyszące oraz wydłużać okresy remisji. W leczeniu bardzo ważna jest pielęgnacja skóry oparta na naturalnych dermokosmetykach.
Bibliografia
1. Nestle F.O., Kaplan D.H., Barker J., Psoriasis, 2009
2. Owczarczyk-Saczonek A., Placek W., Łuszczyca jako choroba autoimmunologiczna, 2014
3. Reich A., Szepietowski J., Adamski Z., Chodorowska G., Kaszuba A., Krasowska D., Lesiak A., Maj J., Narbutt J., Osmola-Mańkowska A., Owczarczyk-Saczonek A., Owczarek W., Placek W., Rudnicka L., Łuszczyca. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część II: łuszczyca umiarkowana do ciężkiej, 2018
4. Adamczyk M., Bartosińska J., Krasowska K., Skuteczność i bezpieczeństwo preparatów zawierających dipropionian betametazonu i kalcypotriol w miejscowej terapii łuszczycy, 2018
5. Wasilewska A., Winiarska M., Olszewska M., Rudnicka L., Interleukin-17 inhibitors. A new era in treatment of psoriasis and other skin diseases, 2016
Komentarze
Jabłczyńska - 2021-01-26 17:12:14
Pewnie zależy od stopnia zaawansowania znając życie. Wydaje mi się że najlepiej dać mu trochę czasu bo to jest jednak dość ciężkie do wyleczenia. U mnie jest to 4 miesiąc ale widze poprawę i moi bliscy też. Niestety ale to nie jest czarodziejska różdżka która Ci zamaże problem jak ta z PhotoShopa.
XYZ - 2020-12-05 18:29:12
Ile u Was trwało leczenie łuszczycy z tym psorisel?