Przyczyny łuszczycy – czy je znasz?
Strona główna » Blog » Przyczyny łuszczycy – czy je znasz?
Przyczyny łuszczycy nie są jeszcze do końca poznane, ale na pytanie, czy łuszczyca jest dziedziczna, z pewnością można odpowiedzieć: tak. Uznaje się, że największe znaczenie w rozwoju łuszczycy mają właśnie czynniki genetyczne. Jeśli choroba występuje w najbliższej rodzinie, np. u rodziców, to ryzyko jej pojawienia się u dzieci drastycznie wzrasta. Do ujawnienia się objawów łuszczycy prowadzą też różne czynniki wyzwalające, czyli np. skaleczenia, infekcje, stres. Z poniższego artykułu dowiesz się, co wpływa na chorobę, jaką jest łuszczyca, skąd się bierze ta dolegliwość oraz jak ją leczyć.
Przyczyny łuszczycy
Czynniki | Opis |
---|---|
Czynniki biologiczne |
|
Czynniki fizykalne i chemiczne |
|
Czynniki związane ze stylem życia |
|
PSORISEL
POZBĄDŹ SIĘ ŁUSZCZYCY DZIĘKI DERMOKOSMETYKOMKUP TERAZ
Przyczyny łuszczycy: dziedziczenie. Jaką rolę w rozwoju tej choroby odgrywają geny?
Przyczyny łuszczycy niewątpliwie można upatrywać w genetyce. Potwierdza to dość częste występowanie przypadków tej choroby u osób spokrewnionych ze sobą. Jednak nie ma oczywiście stuprocentowej pewności, że u każdego potomka osoby chorej rozwinie się łuszczyca – dziedziczenie jest autosomalne dominujące, ale z niepełną penetracją. Oznacza to, że mimo odziedziczenia zmutowanych genów, niekoniecznie musi dojść do ich ujawnienia.
Gdy choruje jeden z rodziców, prawdopodobieństwo, że łuszczyca rozwinie się u dziecka, wynosi 25 %
W przypadku występowania łuszczycy u obojga rodziców, ryzyko to rośnie do aż 50-70%. Innym potwierdzeniem na dziedziczny charakter łuszczycy są badania prowadzone na bliźniakach. Wynika z nich, że u bliźniąt jednojajowych łuszczyca współwystępuje w 65-70% przypadków, a u bliźniąt dwujajowych w 15-20% przypadków.
Łuszczyca – przyczyny powstawania inne niż genetyczne
Przyczyny łuszczycy klasyfikowane są również jako czynniki prowokujące. Dotyczą one wszystkich rodzajów łuszczycy i mają wpływ zarówno na wystąpienie jej objawów, jak i na ich nasilenie.
Istnieje cały szereg wyzwalaczy łuszczycy, wśród których można wymienić:
- czynniki fizyczne – sprowadzają się do uszkodzenia naskórka w wyniku skaleczenia, zadrapania, ukłucia owadów, oparzenia, iniekcji, dermabrazji, oddziaływania promieniowania ultrafioletowego (UV), zabiegu chirurgicznego,
- infekcje – o podłożu bakteryjnym (np. paciorkowcami i gronkowcami) i wirusowym. Na przykład przewlekłe stany zapalne migdałków, anginy, nawracające zapalenie pęcherza, zapalenie zatok, stany zapalne związane z nieleczonymi zębami, zakażenie wirusem HIV,
- dermatozy zapalne – łojotokowe zapalenie skóry, półpasiec, trądzik, ospa wietrzna,
- silne emocje – zarówno pozytywne, jak i negatywne,
- stres – długotrwałe działanie kortyzolu może zaburzyć funkcjonowanie skóry. Podobne działanie może mieć silny wstrząs emocjonalny,
- zaburzenia hormonalne – jak również wahania poziomów hormonów w okresie ciąży, menopauzy, dojrzewania,
- zażywanie niektórych leków – takich jak lit, beta-blokery, kortykosteroidy, środki przeciwmalaryczne, niesteroidowe leki przeciwzapalne,
- dieta – np. z dużą ilością pokarmów powodujących uwalnianie histaminy, lub nadmierne spożywanie żywności działającej prozapalnie (cukier, tłuszcze trans, nabiał),
- używki – papierosy, alkohol,
- tzw. zespół metaboliczny – otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2,
- zaburzenia metaboliczne – takie jak np. mocznica lub hipokalcemia.
Przyczyny łuszczycy są bardzo złożone, jednak jej występowanie nie jest zależne od płci. Choroba ta występuje równie często u kobiet, jak i u mężczyzn. Badania wskazują, że pojawia się nawet u 1-3 % populacji–mówi Marta Bożenda, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Przyczyny łuszczycy – czy są związane z wiekiem?
Choć nie do końca wiadomo, co powoduje łuszczycę, to można stwierdzić, że jej objawy mogą pojawić się w każdym wieku, a z dużym prawdopodobieństwem szczyt ich występowania przypada na okres dojrzewania oraz pomiędzy 50. a 60. rokiem życia.
Biorąc pod uwagę przebieg choroby, jak i jej zależność z układem HLA, specjaliści wskazują na dwa podstawowe podtypy łuszczycy. Pierwszy typ występuje, gdy choroba zaczyna się przed 40. rokiem życia, często już w dzieciństwie lub w wieku nastoletnim. Szczyt zachorowań obserwuje się między 18 a 22. rokiem życia. W tym wypadku przyczyny łuszczycy należy upatrywać przede wszystkim w czynnikach genetycznych. Drugi typ to łuszczyca późna, w której zachorowania następują po 40. roku życia, a ich szczyt ma miejsce po 55. roku życia. Tutaj przyczyny rzadziej uzależnione są od czynników genetycznych, częściej natomiast od środowiskowych czynników wyzwalających.
W ostatnim czasie podkreśla się coraz częstsze występowanie choroby u osób po 70. roku życia, co określa się mianem tzw. późnej łuszczycy.
Od czego jest łuszczyca w tej sytuacji? Choroba może wynikać z przyjmowania niektórych leków (m.in. beta-blokerów, stosowanych na choroby serca). Przyczyny łuszczycy późnej mogą też leżeć w infekcjach wirusowych i bakteryjnych, a także w stanach zapalnych (np. migdałków czy zatok).
Leczenie i pomocne domowe sposoby – niezależne od przyczyn łuszczycy
Na samym początku leczenie łuszczycy polega na stosowaniu preparatów zewnętrznych, które mają na celu wyciszenie objawów choroby. Terapię rozpoczyna niemechaniczne usunięcie łuski, po czym następuje aplikowanie na skórę maści dziegciowej czy z pochodną witaminy D – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde
Kiedy farmakologia stosowana zewnętrznie (maści, kremy, balsamy) oraz naświetlanie nie przynoszą rezultatów, przepisywane są leki doustne. Ponadto wsparciem dla leczenia mogą być różne domowe sposoby, jak dermokosmetyki, odpowiednia dieta, picie ziół.
Dermokosmetyki to profesjonalne preparaty opracowane pod kątem konkretnych problemów, chorób skóry. Wspaniale dopełniają leczenie. Szczególnie warto spośród nich wybierać produkty ze składnikami aktywnymi naturalnego pochodzenia. Taki skład zapewniają nam dermokosmetyki na łuszczycę Psorisel. To zestaw trzech produktów zapewniający skórze z łuszczycą kompletna pielęgnację.
Znajdziemy w nim:
- szampon,
- emulsja do skóry głowy na noc,
- płyn do skóry głowy.
Szampon Psorisel zawiera liczne substancje antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, a równocześnie przeciwzapalne. Dlatego delikatnie oczyszcza, nie naruszając przy tym bariery ochronnej skóry, dzięki czemu ta jest mniej podatna na uszkodzenia.
Kolejny krok to pielęgnująca emulsja na noc. Zawartość substancji kojących (olej lniany, masło shea, pantenol, alantoina) i nawilżających, takich jak mocznik oraz ściągającego, przeciwzapalnego i oczyszczającego piroktonu olaminy sprawia, że skóra się szybciej regeneruje. Dodatkowo olej z czarnuszki wzmacnia osłabione cebulki włosowe i chroni włosy przed przetłuszczaniem.
Dopełnieniem jest płyn o działaniu złuszczająco-kojącym. Kwas salicylowy i mlekowy złuszczają martwy naskórek i oczyszczają pory. Z kolei mieszanka czterech olei, ekstraktów z roślin witamin i substancji kojących łagodzą podrażnienia.
Dodatkowo wszystkie dermokosmetyki Psorisel są wolne od chemicznych dodatków, takich jak PEG-i parabeny, silikony, syntetyczne zapachy i barwniki. Dzięki temu są bezpieczne dla całego organizmu i delikatne dla skóry, co jest szczególnie istotne dla często bardzo przesuszonej i podrażnionej skóry z łuszczycą.
Pozytywne działanie serii Psorisel doceniają klientki:
Od początku mój dermatolog podkreślał, jak ważna jest pielęgnacja skóry dermokosmetykami natłuszczającymi i nawilżającymi. Udało mi się znaleźć naprawdę dobre preparaty bez szkodliwej chemii. Są to dermokosmetyki Psorisel. Dzięki nim moja skóra zaczęła lepiej wyglądać, a objawy łuszczycy są coraz mniej widoczne – mówi pani Aleksandra z Gdańska
Stosowanie dobrze dobranych, naturalnych dermokosmetyków może nawet pomóc w wydłużeniu okresu remisji.
Po wizycie u lekarza zaczęłam dodatkowo stosować dermokosmetyki na łuszczycę Psorisel. Myślę, że te kosmetyki bardzo pomogły w kuracji. Mają świetne składy, dużo olejków i wyciągów ziołowych. Używam ich codziennie od kilku miesięcy i jak na razie nie mam nawrotu objawów – mówi pani Ilona z Warszawy
Przyczyny łuszczycy – podsumowanie
Wciąż trwają badania nad poznaniem przyczyn łuszczycy. Podłoże choroby nie jest do końca wyjaśnione, choć za główny czynnik uznaje się geny. Na szczęście istnieją skuteczne metody złagodzenia objawów, wystarczy tylko dobra diagnoza i szybka reakcja.
PSORISEL
POZBĄDŹ SIĘ ŁUSZCZYCY DZIĘKI DERMOKOSMETYKOMKUP TERAZ
FAQ – przyczyny łuszczycy
1. Jakie są główne przyczyny łuszczycy? Co zrobić, jeśli pojawią się objawy przypominające tę chorobę?
Podłoże łuszczycy nie jest jeszcze w pełni poznane i wciąż trwają badania nad jego ustaleniem. Specjaliści obecnie dzielą przyczyny łuszczycy na dwie podstawowe grupy: pierwszą są czynniki genetyczne, natomiast w drugiej znajdują się czynniki wyzwalające chorobę. Wśród nich można wymienić np. dietę, stres, zaburzenia hormonalne, niektóre choroby, przyjmowane leki. Jeśli obserwujesz u siebie objawy łuszczycy, niezwłocznie udaj się do lekarza. We własnym zakresie możesz stosować łagodne kosmetyki na łuszczycę. Powinny być one dostosowane do skóry wrażliwej i bazować na naturalnych składnikach, jak np. Psorisel.
2. Jeśli przyczyny łuszczycy nie są do końca poznane, to czy jej leczenie może być skuteczne?
To prawda, że przyczyny łuszczycy nie zostały do końca wyjaśnione. Mimo to możliwe jest wyciszenie występujących w niej objawów. W leczeniu stosowane są głównie maści, czasami również leki na łuszczycę doustne. Specjaliści podkreślają, że ważna jest również pielęgnacja skóry, z użyciem naturalnych kosmetyków nawilżających i natłuszczających.
3. Co jest przyczyną łuszczycy u osób w podeszłym wieku?
Osoby po 70. roku życia przyjmują zwykle wiele leków. Niektóre z nich mogą wyzwalać objawy łuszczycy. Aby je złagodzić, ważne jest odpowiednie leczenie, a także prawidłowa pielęgnacja skóry. Dbając o wrażliwą skórę osób starszych, lepiej jest stosować delikatne kosmetyki na łuszczycę z naturalnych składników.
4. Czy jedną z przyczyn łuszczycy może być ciąża?
W ciąży zmianie ulega gospodarka hormonalna, co można doprowadzić do wyzwolenia objawów łuszczycy. Po ich zauważeniu należy jak najszybciej podjąć leczenie. Niezbędna jest również odpowiednia pielęgnacja dermokosmetykami z bezpiecznym, naturalnym składem.
5. Jeśli przyczyny łuszczycy są głównie genetyczne, czy to oznacza, że nigdy nie zachoruję? W mojej rodzinie nie ma przypadków tej choroby.
Oczywiście, występowanie przypadków łuszczycy w rodzinie zwiększa ryzyko zachorowania na tę dolegliwość. Jednak nawet jeśli nikt spokrewniony z nami nie choruje na łuszczycę, nadal istnieje ryzyko jej wystąpienia (na poziomie kilku procent). Kiedy pojawią się objawy, należy jak najszybciej podjąć leczenie oraz stosować naturalne kosmetyki na łuszczycę.
Bibliografia
1. Wolska H., Łuszczyca. Przyczyny, objawy, leczenie, 2009
2. Reich A., Szepietowski J., Aspekty genetyczne i immunologiczne w patogenezie łuszczycy, 2007
3. Śpila B., Jazienicka I., Pucuła J., Analiza czynników psychogennych u chorych na schorzenia skóry, 2004
4. Błaszczyk H., Zalewska-Janowska A., Łuszczyca. Choroby skóry, 2009
5. Strohal R., Kirby B., Puig L., Psoriasis Expert Panel: Psoriasis beyond the skin: an expert group consensus on the management of psoriatic arthritis and common co-morbidities in patients with moderate-to-severe psoriasis, 2014
Komentarze
sophy - 2020-11-02 19:25:22
u mnie w domu sa przyczyny w genach i niestety ale walka trwa zarowno u mnie jak i u mojego taty od kilku dobrych lat :<