Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łuszcząca się skóra głowy – co to znaczy?

Strona główna » Blog » Łuszcząca się skóra głowy – co to znaczy?

Łuszcząca się skóra głowy to dolegliwość, która może mieć bardzo złożone podłoże. Aby postawić trafną diagnozę, niezbędne jest konsultacja lekarska. Następnie można wprowadzić odpowiednie leczenie i pielęgnację. Dzięki temu można złagodzić krępujące i dokuczliwe dolegliwości. Czego objawem może być łuszcząca się skóra na głowie? Jak sobie radzić z takim objawami? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

Łuszcząca się skóra głowy jako objaw łojotokowego zapalenia skóry

Łuszcząca się skóra głowy

W przypadku łojotokowego zapalenia skóry owłosiona skóra głowy zaczyna się łuszczyć, a martwe tkanki mają kolor żółty i jest tłusta. Z czasem obszar może się zwiększać, sięgając do linii czoła. Choroba jest stanem zapalnym związanym z łuszczeniem, które dotyka w szczególności twarz i skórę głowy. Dzieje się tak dlatego, że w tych okolicach znajduje się najwięcej gruczołów łojowych. Skóra głowy jest silnie narażoną strefą, a patologia w tym obszarze stan zapalny. W skrajnych przypadkach pojawia się także łuszcząca się skóra głowy przy linii włosów.

Sprawdź co zrobić kiedy doskwiera ci łuszczyca

Łuszcząca się skóra głowy jako objaw atopowego zapalenia skóry

Łuszcząca się skóra głowy może też być objawem atopowego zapalenia skóry (AZS), które jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Jej przebieg jest przewlekły i ma również tendencje do nawrotów. Charakterystyczne są okresy wyciszenia objawów i nawracających remisji. W skrajnych przypadkach choroba może zajmować niemal wszystkie okolice ciała, w tym także owłosioną skórę głowy. Najczęściej jednak zmiany pojawiające się w okolicach owłosionej skóry głowy są charakterystyczne dla okresu niemowlęcego. Objawami współtowarzyszącymi są wtedy ogniska rumieniowo-grudkowe o kolorze czerwonym, które dodatkowo mogą być pokryte krwotocznymi strupami.

Skóra jest silnie zgrubiała i wykazuje cechy zliszajowacenia, zwłaszcza w okolicach karku. W niektórych przypadkach następuje tendencja do delikatnego złuszczania, co może przypominać objawy łojotokowego zapalenia skóry. Jednocześnie włosy są suche, łamliwe i ulegają przerzedzaniu

Psorisel - zestaw

PSORISEL
KOMPLEKSOWY ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW NA ŁUSZCZYCĘKUP TERAZ

Łuszcząca się skóra głowy jako objaw łuszczycy

Łuszcząca się skóra głowy może być również objawem łuszczycy. To choroba autoimmunologiczna, która cechuje się krótszym czasem złuszczania naskórka. W przypadku zdrowych ludzi odbywa się w okresie miesiąca, natomiast u chorych zajmuje zaledwie kilka dni. Co zrobić, gdy skóra na głowie się łuszczy? Lekarze wskazują na kilka działań w przypadku łuszczycy. Przede wszystkim stosowanie leków miejscowych, a jeśli nie przynoszą poprawy- leków ogólnoustrojowych.

Pomocne mogą się również okazać:

  • profesjonalne zabiegi trychologiczne,
  • unikanie czynności, które nasilają objawy (niektóre produkty spożywcze, nadmierna ekspozycja słoneczna, pocieranie mechaniczne skóry),
  • pielęgnacja skóry. Wskazane jest używanie dermokosmetyków z naturalnym składem, który został opracowany specjalnie dla tego typu dolegliwości. W tym przypadku będzie to szampon do włosów.

Podsumowując, łuszcząca skóra głowy może być objawem wielu chorób, dlatego po zaobserwowaniu niepokojących objawów, należy udać się do lekarza, który na podstawie dignozy podejmie właściwe leczenie.


Bibliografia

1. Urban E., Dermatologia. Diagnostyka różnicowa, 2014
2. Reich K., Łuszczyca jako układowa choroba zapalna, 2012
3. Kiluk P., Baran A., Flisiak I., Rola omentyny i waspiny w chorobach metabolicznych w powiązaniu z łuszczycą, 2017
4. Limaye K., Psoriasis: an overview and update, 2015

1 głosów

Komentarze

Opinie o Psorisel - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊