Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łuszczyca – kompendium

Strona główna » Blog » Łuszczyca – kompendium

Łuszczyca (łac. psoriasis) jest chorobą skóry, wokół której powstało wiele mitów. Łacińska nazwa to psoriasis – co to jest, jakie są przyczyny schorzenia, i jak można je leczyć? Podstawowe fakty są takie, że dotyka ona zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, i to niezależnie od płci. Poznanie czynników determinujących objawy, sprawia, że łuszczyca staje się bardziej akceptowana społecznie. Warto wiedzieć o niej jak najwięcej, nawet jeśli nie dotyczy ona nas bezpośrednio.

Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca na łokciu

Pytanie co to jest łuszczyca zazwyczaj zadajemy sobie dopiero wtedy, gdy zetkniemy się z osobą chorą lub zaobserwujemy u siebie samych, takie objawy jak: swędzenie i nadmierne rogowacenie skóry. Wówczas w naturalny sposób pojawia się zainteresowanie tą jednostką chorobową.

Łuszczyca (łac. psoriasis) jest schorzeniem autoimmunologicznym i jak sama nazwa wskazuje – prowadzi do łuszczenia się naskórka, ale w przyspieszonym tempie. Warto wiedzieć co to jest łuszczyca i jakie są jej objawy, ponieważ odmian tej choroby jest dosyć dużo. Symptomy psoriasis często bywają mylone z innymi dermatozami. Poniższa tabela przedstawia porównanie łuszczycy z łupieżem pstrym.

Łuszczyca a łupież pstry

ŁuszczycaŁupież pstry
Główne przyczynyGenetyczne, autoimmunologiczneGrzyby z rodzaju Malassezia
Objawy wspólneCzerwone plamy, łuszczenie się naskórka, swędzenie
Symptomy różnicująceCharakterystyczna, szara łuskaNa opalonej skórze plamy przypominają przebarwienia (są jaśniejsze od reszty ciała)
Tendencja do nawrotówNaprzemiennie występują fazy aktywnej choroby i okresy remisjiChoroba ma tendencję do nawrotów u osób z obniżoną odpornością organizmu, nadmierną potliwością i przetłuszczającą się skórą/włosami
Czy choroba jest zaraźliwa?NieTak
Psorisel - zestaw

PSORISEL
ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW NA ŁUSZCZYCĘKUP TERAZ

Łuszczyna – przyczyny

Przyczyny łuszczycy tkwią w predyspozycjach genetycznych. Najbardziej narażone na jej wystąpienie są osoby, u których w rodzinie pojawiła się już choroba, np. łuszczyca głowy. Proces powstawania jest ciągle w trakcie badań – nie da się jednoznacznie wskazać na konkretne źródła choroby, ale z całą pewnością można stwierdzić, że mają one źródło w genetyce.

Przyczyny łuszczycy objawiają się w konkretnych sytuacjach, a do czynników wyzwalających zalicza się np. stres, infekcje wirusowe i bakteryjne oraz urazy.

Warto wiedzieć, że aminokwas, którego wysoki poziom może rozwijać łuszczycę, to homocysteina – normy jej występowania w organizmie wahają się pomiędzy 5 a 15 µmol/l.

Łuszczyca – czy jest zaraźliwa?

Każdy kto choć raz spotkał osobę chorą na psoriaris, zastanawia się czy łuszczyca jest zaraźliwa. Lęk przed widocznymi objawami jest silny, ale niepotrzebny – łuszczyca nie jest zaraźliwa ani przez dotyk, ani drogą kropelkową. Jej źródło tkwi we wspomnianych genach i właśnie w ten sposób można znaleźć się wśród 4% populacji, czyli osób które borykają się na co dzień z łuszczeniem skóry.

Łuszczyca – opis choroby

Objawy łuszczycy są łatwe do opisania – bo dotyczą wykwitów skórnych, z drugiej trudne – ze względu na różnorodność odmian tego schorzenia. Podstawowymi są plamy (najczęściej czerwone lub ciemnobrunatne) z białoszarymi łuskami.

Może im towarzyszyć pieczenie, swędzenie, ból i widoczne zaczerwienienie. W niektórych przypadkach pojawia się krew i dochodzi do pękania skóry.

Zmiany łuszczycowe występują najczęściej w obrębie linii włosów, łokci, kolan, pleców, stóp, a także dłoni.

Rodzaje łuszczycy

Sklasyfikowanie rodzaju łuszczycy pozwala zdiagnozować konkretny przypadek i wdrażać najlepsze metody leczenia.

Wyróżnia się następujące typy łuszczycy:

  • zwykła – jest to najczęstsza postać tej choroby, zatem prawie każdy kto zadaje sobie pytanie co to jest łuszczyca, najczęściej zapoznaje się z obrazem klasyfikowanym właśnie jako łuszczyca pospolita. Dotyczy ona aż 90% przypadków i objawia się szarą lub srebrzącą się łuską, pokrywającą skórę.
  • plackowata – charakteryzuje się powstającymi masowo, czerwonymi ogniskami zapalnymi, kształtem przypominającymi placki.
  • kropelkowata – ma postać czerwonych punkcików układających się tuż obok siebie. Łuszczyca zmiany skórne w tej odmianie powoduje podobne, jak przy reakcji alergicznej – najczęściej występujące na plecach lub tułowiu.
  • łuszczyca krostkowa – na ciele pojawiają się krosty z treścią ropną. Czasami są bardzo bolesne.
  • łuszczyca zadawniona – symptomy są podobne, jak w przypadku łuszczycy zwykłej. Zmiany mają jednak postać zgrubień i przerostów, utrzymujących się na powierzchni skóry przez długi czas.
  • łuszczyca stawowa – jest najgroźniejsza, gdyż atakuje stawy. Objawia się pod postacią łuskowatych, swędzących plam. Zmiany zapalne powodują uczucie sztywności, a nawet powstawanie zniekształceń w obrębie stawów.

Wyróżnia się trzy podtypy tej postaci łuszczycy:

  • dystalny – częściej dotyka mężczyzn niż kobiet, choroba obejmuje stawy międzypaliczkowe dłoni i stóp.
  • reumatoidalny – jest częściej rozpoznawany u kobiet niż u mężczyzn. Sprawia jednak spore trudności diagnostyczne, ze względu na podobieństwo objawów do RZS. W tej postaci łuszczycy stawowej zmiany w obszarze kręgosłupa są natomiast częstsze niż w reumatoidalnym zapalenia stawów.
  • zniekształcający – obejmuje zarówno kręgosłup, jak i wiele innych stawów, prowadząc do poważnych zniekształceń.
  • łuszczyca wysiękowa, często współwystępuje z objawami łuszczycy stawowej, obejmując zgięcia stawowe oraz fałdy skórne.
  • łuszczyca bruźdźcowa – to typ łuszczycy wysiękowo-zadawnionej, zmiany na skórze dotyczą bowiem tych samych obszarów co w łuszczycy wysiękowej, ale mają przerostowy wygląd, są wilgotne i nawarstwione.
  • łuszczyca brodawkująca – należy do najrzadszych odmian choroby. Zwykle pojawia się w skutek zaniedbania łuszczycy zwykłej. Przejawia się brodawkowatym przerostem naskórka, najczęściej w obszarze podudzi.
  • łuszczyca dłoni i stóp – zmienione chorobowo ogniska są ograniczone do bocznych powierzchni dłoni i stóp. Pojawiają się łuszczenie, rumień i krostki.
  • łuszczyca uogólniona – jest ciężką postacią tej choroby, bo oprócz zmian typowo łuszczycowych, charakteryzuje się wysoką gorączka, niedoborem płynów i elektrolitów, wtórnymi zakażeniami oraz złym, ogólnym stanem pacjenta. Często pojawia się tzw. objaw Nikolskiego – spełzający (na skutek pocierania) naskórek.
  • łuszczyca odwrócona, zmiany chorobowe obejmują miejsca mniej typowe dla łuszczycy (twarz, tułów, obszary pomiędzy fałdami skórnymi).
  • łuszczyca paznokci – nadmiernemu rogowaceniu ulegają płytki paznokciowe, choroba częściej dotyka paznokci u stóp niż u dłoni.

U dzieci zdecydowanie rzadziej pojawia się łuszczyca – co to jest i jak trzeba w związku z tym postępować, to ważne kwestie, które należy wytłumaczyć dziecku na spokojnie.

Zwykle u małych pacjentów choroba ma łagodniejszy przebieg, jednak jest uciążliwa, a zmiany mogą ulec pogłębieniu, w skutek drapania się przez dziecko. W razie potrzeby warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym, który pomoże we właściwym przeprowadzeniu takiej rozmowy.

Domowe sposoby na łuszczycę

Łuszczyca co to jest
Domowe sposoby na łuszczycę są propozycjami, które mogą doprowadzić do zminimalizowania objawów.

Należą do nich między innymi:

  • picie ziół – szczególnie suszu z lawendy lub z rumianku.
  • specjalna dieta, lekkostrawna i nieprzetworzona – zaleca się dużą ilość warzyw i owoców, orzechy, ryby morskie (w tym tłuste), stosowanie oliwy z oliwek oraz ziół do potraw. Przypuszcza się, że objawy mogą nasilać cukry, żywność przetworzona, nabiał i tłuszcze pochodzące np. z mięsa, szczególnie czerwonego.
  • naturalne olejki – natłuszczają ciało, są łagodne dla skóry i bezpieczne nawet dla alergików.
  • właściwie dobrana pielęgnacja – najlepiej na bazie naturalnych kosmetyków. Znaczenia ma również sposób mycia się (krótki prysznic będzie lepszy od długiej kąpieli w wannie).

Marta Włodarczyk - kosmetologŁuszczyca jest chorobą nieuleczalną. Można jednak skutecznie łagodzić jej objawy. Już w trakcie domowej pielęgnacji, możemy wiele zdziałać. Stosując specjalistyczne, najlepiej naturalne dermokosmetyki. Codzienne nawilżanie i zmiękczanie skóry to podstawa w przeciwdziałaniu nadmiernej keratynizacji naskórkamówi Marta Urbanowicz, kosmetolog z Clinica Cosmetologica

Skuteczne dermokosmetyki na łuszczycę Psorisel

Psorisel - zestaw

Zestaw Psorisel

Dermokosmetyki na łuszczycę powinny zawierać jak najwięcej sprawdzonych, naturalnych składników, o wysokiej skuteczności w walce z dermatozą jaką jest łuszczyca. Preparaty z linii Psorisel spełniają wszystkie te warunki. Dzięki temu są bezpieczne dla skóry, nie podrażniają jej i nie nasilają objawów łuszczycowych. Zestaw zawiera:

Dermokosmetyki Psorisel są źródłem cennych substancji pochodzenia naturalnego, takich jak:

  • ekstrakty roślinne: z dziegciu brzozowego, wierzby białej, wierzbówki kiprzycy, aloesu, nagietka,
  • oleje: rycynowy, z czarnuszki, konopi, lnu, nasion czarnej porzeczki, słodkich migdałów,
  • witaminy: B3, B5, E,
  • kwasy: salicylowy, mlekowy,
  • inne składniki aktywne pochodzenia naturalnego: betaina, glinka biała, mocznik, masło shea, skwalan roślinny, ichtiol, alantoina, pirokton olaminy, bisabolol, arginina, sól Epsom.

Psorisel to naprawdę dobre kosmetyki do skóry głowy. Świetnie pielęgnują, łagodzą swędzenie i łuszczenie się naskórka. Odkąd pojawiły się na rynku, stosuję je na moją psoriasis (co to jest – to też łuszczyca, tyle że po łacinie:D). U mnie sprawdziły się wszystkie trzy preparaty. Polecam zestaw Psorisel każdemu, kto ma dość ciągłego noszenia czapki, w celu ukrycia zmian, wywołanych przez łuszczycęmówi pan Maciej z Nowego Targu

Kosmetyki Psorisel to skuteczne rozwiązanie na łuszczycę. Zestaw tych trzech, prostych w użyciu kosmetyków zapewni kompleksową pielęgnację skórze głowy i włosom.

Szampon Psorisel
Łagodnie, ale skutecznie oczyszcza. Ponadto ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Zapobiega łuszczeniu się skóry głowy, łagodzi świąd oraz stany zapalne.
Płyn do skóry głowy Psorisel
Działa złuszczająco i natłuszczająco, łagodzi stany zapalne. Intensywnie nawilża i zmiękcza warstwę rogową naskórka. Minimalizuje podrażnienia i swędzenie.
Emulsja na noc Psorisel
Zmniejsza stany zapalne, podrażnienia i świąd. Nawilża i zmiękcza naskórek. Działa przeciwgrzybiczo oraz antybakteryjnie.

Psorisel uratował skórę mojej głowy i czoła. Nie ma co się oszukiwać – właśnie na linii włosów zmiany łuszczycowe są najbardziej widoczne. W końcu pozbyłam się tej całej „korony” z łusek. Polecam jak najbardziej cały zestaw Psoriselmówi pani Basia z Łodzi

Łuszczyca – leczenie

Leczenie łuszczycy to kwestia wymagająca poważnego podejścia. Konsultacja oraz dalsza opieka lekarska są niezbędne. Nie tylko aby zdiagnozować chorobę, ale też sprawić, by miała lżejszy przebieg.

Warto mieć na uwadze następujące kwestie:

  • wybór lekarza – łuszczyca jest chorobą skóry, a więc trzeba się zgłosić do specjalisty w tej dziedzinie, czyli dermatologa. Im szybciej, tym lepiej.
  • rozpoznanie i diagnoza – każdy dermatolog wie, co to łuszczyca i jak ją rozpoznać, dlatego zwykle już przy pierwszym badaniu potrafi postawić diagnozę. Jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości, zlecone zostanie pobranie wycinka zmiany do badania histopatologicznego.
  • efekty – łuszczyca nie jest całkowicie uleczalna, ale można minimalizować jej objawy.

Doskonale wiem, co to łuszczyca. Choroba ta dokucza mi od wielu lat. Stosowałam zarówno naświetlania jak i domowe sposoby na łuszczycę. O kosmetykach Psorisel powiedział mi znajomy lekarz. Postanowiłam wypróbować je do codziennej pielęgnacji i rzeczywiście przyniosły mojej skórze ulgę. Dobrze nawilżają, łagodzą, mają też właściwości przeciwzapalne. A co najważniejsze – faktycznie przeciwdziałają łuszczeniu się naskórka. Polecam je wszystkim Łuszczykom!mówi pani Marta z Gdańska

Łuszczyca, co to jest i jak przebiega – podsumowanie

Łuszczyca – co to jest i czemu powstaje wokół niej tyle mitów? Problem wynika z lęku przed zakażeniem się, w skutek bezpośredniego kontaktu z osobą chorą. Warto jednak pamiętać, że niektóre schorzenia są genetyczne. Wśród nich jest właśnie łuszczyca – opis choroby wskazuje, że osoby nią dotknięte, i tak już zmagają się z dużym dyskomfortem. Niesłusznie są dodatkowo skazywane na stygmatyzację lub wykluczenie społeczne.

FAQ

1. Łuszczyca – jak łagodzić jej objawy?

Warto systematycznie dbać o skórę, zarówno w aktywnej fazie choroby, jak i w okresie remisji. W ten sposób zapewniamy sobie większy komfort na co dzień, a także zmniejszamy nasilenie istniejących zmian łuszczycowych. Należy pamiętać, że terapia miejscowa przyczynia się do wystąpienia szybszych efektów leczenia ogólnego. Właściwą pielęgnację i ochronę zapewnią skórze specjalistyczne kosmetyki na łuszczycę z linii Psorisel.

2. Czy objawy łuszczycy można załagodzić dietą?

U osób chorujących na łuszczycę dieta ma duże znaczenie. Zaleca się jednak wprowadzenie trwałych zmian w sposobie odżywiania. Dieta Łuszczyków powinna wspierać procesy metaboliczne oraz usuwanie toksyn z organizmu. Dlatego należy zadbać o właściwą pracę wątroby, jelit i nerek. W tym celu warto w szczególności systematyczne nawadniać organizm, a także unikać spożywania tłustych, ciężkostrawnych i wysoko przetworzonych potraw oraz picia alkoholu.

3. Jakie są przyczyny łuszczycy?

W przypadku gdy choroba pojawia się w młodym wieku, to najczęściej ma podłoże typowo genetyczne. Gdy schorzenie występuje dopiero w dorosłym życiu (po 40. r. ż. lub później), to zazwyczaj łuszczyca, a właściwie jej gen zostaje aktywowany przez stres, przebyte wcześniej choroby, infekcje bakteryjne czy wirusowe lub urazy. Przyczyny łuszczycy mogą mieć również charakter autoimmunologiczny.

4. Jak naturalnie walczyć z łuszczycą?

W walce z łuszczycą pomocne będą takie rośliny jak: aloes, nagietek, wierzbówka kiprzyca czy dziegieć brzozowy. Terapię wspomogą także naturalne oleje np. lniany, konopny, rycynowy, z czarnuszki, ze słodkich migdałów czy z nasion czarnej porzeczki. W preparatach do pielęgnacji skóry z łuszczycą warto szukać również takich składników jak: masło shea, pantenol, skwalan roślinny, alantoina, mocznik oraz bisabobol.


Bibliografia

1. Antosik K i wsp., Rola diety i żywienia w leczeniu łuszczycy, „Hygeia Public Health”, 52(2)
2017
2. Owczarczyk-Saczonek A, Placek W., Łuszczyca jako choroba autoimmunologiczna, „Przegląd Dermatologiczny, 4(101), 2014
3. Pietrzak A., Konrad Janowski K., Irena lechowska-Mazur, Dorota Krasowska, Łuszczyca jako przewlekła choroba skóry w kontekście psychologicznym, „Nowa Medycyna”, 1/2006
4. Szepietowski J., Adamski Z., Chodorowska G., i inni, Leczenie łuszczycy zwyczajnej – rekomendacje ekspertów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część I: łuszczyca łagodna, łuszczyca wieku dziecięcego, „Przegląd Dermatologiczny”, 2(99), 2012
5. Wasiluk D., Ostrowska L., Stefańska E., Czy odpowiednia dieta może być pomocna w leczeniu łuszczycy zwykłej?, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, Tom 18, Nr 4, 2012

9 głosów

Komentarze

marcepanowa królowa - 2020-12-31 12:58:31

każda skóra jest inna ale wydaje mi się że te składniki nie są tak sobie o w składzie tylko dlatego że sa przebadane i wiadomo że działają

Klaudyś28 - 2020-12-19 09:19:59

U mnie chyba genetycznie to przechodzi, bo moja mama miała i teraz ja też to mam. Całe życie się z tym mamusia moja zmaga i okazało się, ze dopiero jak u mnie się pojawiły objawy to poszła na konsultacje. No i teraz obie się leczymy. Ostatnio jej wróciła łuszczyna na skalpie, więc szukamy sposobu na to, więc się rozglądam za czymś i stąd moje pytanie: psorisel jest wart uwagi czy nie?

Opinie o Psorisel - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊