Dieta roślinna a łuszczyca – co trzeba wiedzieć?
Strona główna » Blog » Dieta roślinna a łuszczyca – co trzeba wiedzieć?
Dieta roślinna a łuszczyca – zależność między nimi wydaje się interesować wiele osób. Warto zatem przyjrzeć się temu, jak dieta wegańska oraz wegetariańska wpływają na skórę. Dobrze byłoby też mieć świadomość tego, jak ułożyć codzienny jadłospis, aby dieta faktycznie mogła mieć pozytywny wpływ na skórę.
Dieta roślinna a łuszczyca – najważniejsze informacje
Dieta roślinna a łuszczyca – wpływ jednej na drugą wydaje się być oczywisty. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że w mięsie znajduje się sporo kwasu arachidowego, który może przyczyniać się do rozwoju łuszczycy. Dlatego też, zwolenników wegetarianizmu i weganizmu nie brakuje. Prawidłowo skomponowana dieta roślinna dostarcza różnorodnych witamin i mikroelementów, które pozytywnie wpływają na stan skóry. Warto nadmienić, że wysokie spożycie warzyw i owoców działa przeciwzapalnie. Dieta roślinna pozwala też poczuć się lekko i zadbać o właściwą wagę, co korzystnie przekłada się na funkcjonowanie wszystkich narządów, w tym skóry.
Sprawdź jakie istnieją rodzaje łuszczycy!
Dieta roślinna a łuszczyca – jak mądrze ją rozplanować?
Dieta roślinna a łuszczyca – jej pozytywny wpływ na dermatozę jest jak najbardziej możliwy.
Niemniej jednak, jeżeli dieta roślinna ma pozytywnie wpłynąć na skórę, musi dostarczać wszystkich składników odżywczych, takich jak:
- białka – na diecie roślinnej konieczne jest zastępowanie białka pochodzącego z mięsa takimi produktami jak soja, groch, soczewica czy komosa ryżowa; ta ostatnia posiada wszystkie niezbędne aminokwasy
- tłuszcze – weganie i wegetarianie powinni sięgać po awokado, nierafinowane oleje roślinne, takie jak choćby olej rzepakowy czy oliwa z oliwek
- węglowodany – najlepiej sięgać po te złożone, a więc pełnoziarniste makarony czy kasze, warto też spożywać regularnie owoce i warzywa, z przewagą tych drugich
- witaminy i minerały – ich właściwy poziom gwarantuje nie tylko zdrowie psychofizyczne, ale także atrakcyjny wygląd skóry, włosów i paznokci
Diety wegańska oraz wegetariańska, nawet odpowiednio urozmaicone, mogą doprowadzić do powstania pewnych niedoborów. Najczęściej mamy do czynienia z niedoborem witaminy B12 czy żelaza. Aby ustalić, czy konieczna jest ewentualna suplementacja, należy wykonać stosowne badania krwi. Ich interpretacji dokona lekarz pierwszego kontaktu, który w razie niedoborów zaleci właściwą suplementację.
PSORISEL
KOSMETYKI NA ŁUSZCZYCĘ DROBNOGRUDKOWĄKUP TERAZ
Dieta roślinna a łuszczyca – jak ją ułożyć, aby pozytywnie wpłynęła na skórę?
Dieta roślinna a łuszczyca – wpływ weganizmu i wegetarianizmu na skórę jak najbardziej może być korzystny, o czym wspomniano już wyżej. Czy jednak samodzielne ułożenie odpowiednio zbilansowanego jadłospisu jest możliwe? Na pewno tak, choć może okazać się to dość trudne. Wydaje się więc, że najlepiej udać się po pomoc do doświadczonego dietetyka. Zadba on o to, aby w naszym jadłospisie znalazły się wszystkie produkty, które każdego dnia będą dostarczać nam niezbędnych składników odżywczych. W przypadku łuszczycy bardzo ważne jest to, aby posiłki obfitowały w składniki o działaniu przeciwzapalnym. Warto zatem zwrócić uwagę choćby na przyprawy takie jak cynamon, kurkuma czy imbir.
Dieta roślinna a łuszczyca- czy wystarczy?
Dieta roślinna a łuszczyca – mimo, że sposób żywienia ma wpływ na stan skóry, odpowiednio skomponowany jadłospis to za mało. Należy zadbać też o właściwie zbilansowaną pielęgnację. Pomocne będą kosmetyki marki Psorisel. W składzie zestawu znajdują się szampon, płyn do skóry głowy oraz emulsja na noc. Jeżeli chodzi o substancje aktywne na jakich bazują wymienione kosmetyki, będą to między innymi kwas mlekowy, pantenol, betaina, sól Epsom, dziegieć brzozowy czy ekstrakt z aloesu. Preparaty wykazują wszechstronne właściwości. Działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, kojąco oraz nawilżająco.
Reasumując, dieta roślinna może pozytywnie wpłynąć na skórę dotkniętą problemem łuszczycy, o ile zostanie odpowiednio dobrana. W wielu przypadkach warto zasięgnąć pomocy dietetyka. Zawsze należy zaś pamiętać o tym, że walka z łuszczycą nie może odbywać się bez właściwie dobranych kosmetyków naturalnych.
Bibliografia:
1. Kucharz E.J., Szechiński J.: Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). Medycyna Praktyczna 2018.
2. Millsop J.W., Bhatia B.K., Debbaneh M. et al.: Diet and Psoriasis: Part 3. Role of Nutritional Supplements. J Am Acad Dermatol. 2014; 71(3): 561–569.