Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łuszcząca się skóra na stopach – czego jest objawem?

Strona główna » Blog » Łuszcząca się skóra na stopach – czego jest objawem?

Łuszcząca się skóra na stopach to zwykle nieestetyczny problem, który staje się powodem do wstydu i nieodsłaniania stóp. W niektórych przypadkach może jednak oznaczać chorobę? Jaką? Dowiesz się z tego artykułu.

Łuszcząca się skóra na stopachŁuszcząca się skóra na stopach jako objaw grzybicy skóry

Łuszcząca się skóra na stopach może być spowodowana przez grzybicę skóry.

Zwykle objawami, które pozwalają skutecznie odróżnić ją od innych chorób, zwłaszcza łuszczycy są:

  • pęcherzyki, które występują wokół złuszczających się miejsc na skórze,
  • świąd, który wprowadza w poważny dyskomfort i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Natomiast objaw jakim są zmiany paznokci często do złudzenia mogą przypominać te charakterystyczne w łuszczycy, dlatego niezbędne są badania mikologiczne

Łuszcząca się skóra na stopach spowodowana przez wyprysk łojotokowy

Łuszcząca się skóra na stopach może być także wywołana przez wyprysk łojotokowy. Charakterystyczne jest tutaj łuszczenie skóry, ale także wydzielanie większej ilości wysiękowego płynu. Oprócz stóp łuszczenie może dotyczyć również skóry głowy, co powoduje wypadanie włosów. Jest to całkowite przeciwieństwo łuszczycy, w której pacjenci cieszą się ładnymi, zdrowymi włosami.

Zobacz jak zwalczyć łuszczącą się skórę głowy

Psorisel - zestaw

PSORISEL
ZWALCZ ŁUSZCZYCĘ SKŁADNIKAMI AKTYWNYMIKUP TERAZ

Łuszcząca się skóra na stopach jako objaw łuszczycy

Łuszcząca się skóra na stopach, a także w innych częściach ciała jest zwykle objawem łuszczycy. Inne objawy to charakterystyczne wykwity mające kolor czerwonobrunatny z białoszarą łuską. Towarzyszyć może im zaczerwienienie, świąd, pieczenie, pękanie skóry i jej krwawienie. Choroba jest przewlekła, nie można jej całkowicie wyleczyć. Leczenie łuszczycy ma na celu przede wszystkim wyciszenie objawów.

Najczęściej stosowane są maści do smarowania (np. kortykosteroidy, kalcypotriol, retinoidy), które są przykładem leczenia miejscowego podejmowanego w pierwszej kolejności. Jeśli tego typu działania okazują się niewystarczające, wprowadzane są leki na łuszczycę ogólnoustrojowe (cyklosporyna, etretynat, retinoidy), jak i fototerapia (PUVA)

Uzupełnieniem leczenia farmakologicznego są również inne metody, opierające się na właściwej pielęgnacji skóry. Prym wśród nich wiodą dermokosmetyki na łuszczycę. Dzięki nim sucha łuszcząca się skóra na stopach zostaje głęboko nawilżona. A jak wiadomo nawilżenie i natłuszczenie skóry odgrywa znaczącą rolę w procesie kuracji skóry łuszczycowej. W tym celu wykorzystywane są emolienty oraz kremy nawilżające, nakładane bezpośrednio na zmienione partie skóry, ale także jako preparaty do kąpieli. Ponadto dzięki zawartości składników złuszczających, łuszcząca się skóra na stopach zostaje delikatnie usuwana i zastępowana zdrową tkanką. Poza działaniami doraźnymi kluczowe są długoterminowe kroki, które mają zadanie zapobiegawcze.

Działania profilaktyczne polegają przede wszystkim na unikaniu czynników ryzyka, które mogłyby pogłębić objawy choroby lub doprowadzić do jej nawrotów. W związku z tym zakazane jest przegrzewanie organizmu i unikanie oparzeń słonecznych

Nie zaleca się korzystania z sauny czy opalania ciała. Zagrożeniem jest także palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu. Niezależnie od pory roku, warto postawić na odzież przewiewną, nieprzylegającą do ciała, która gwarantuje skórze niezbędny komfort. Podsumowując, pękająca i łuszcząca skóra na stopach może być oznaką nieprawidłowego nawilżenia skóry lub poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego warto udać się na konsultację ze specjalistą i ocenić kondycję skóry.


Bibliografia

1. Śpila B., Jazienicka I., Pucuła J., Analiza czynników psychogennych u chorych na schorzenia skóry, 2004
2. Naldi L., Epidemiology of psoriasis, 2004
3. Adamczyk M., Bartosińska J., Krasowska K., Skuteczność i bezpieczeństwo preparatów zawierających dipropionian betametazonu i kalcypotriol w miejscowej terapii łuszczycy, 2018
4. Wolters M., Diet and psoriasis: experimental data and clinical evidence, 2005

1 głosów

Komentarze

Opinie o Psorisel - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊