Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łuszczyca w ciąży – dziedziczenie i zwalczanie

Strona główna » Blog » Łuszczyca w ciąży – dziedziczenie i zwalczanie

Łuszczyca w ciąży to częsty problem kobiet. Ogniska chorobowe, zaczerwienione, nacieczone i łuszczące mogą budzić niepokój przyszłych mam. Pojawiają się natrętne myśli, czy dziecko odziedziczy tę uciążliwą chorobę. W poniższym tekście staramy się przybliżyć przebieg łuszczycy w ciąży, odpowiedzieć na pytanie, czy łuszczyca jest dziedziczna, a także przedstawić możliwości terapii, która nie będzie stanowiła zagrożenia dla nienarodzonego dziecka.

Łuszczyca w ciąży Łuszczyca w ciąży – jak przebiega?

Łuszczyca w ciąży przebiega podobnie, jak przed poczęciem. Kobiety ciężarne borykają się z tymi samymi objawami, które znają już ze swojego wcześniejszego doświadczenia. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, w której okresy bezobjawowe występują na zmianę z okresami wysiewu zmian skórnych. Choroba uaktywnia się zwykle wiosną i jesienią.

W poniższej tabeli prezentujemy możliwy przebieg łuszczycy, w zależności od typu tego schorzenia:

Łuszczyca drobnogrudkowaCharakteryzuje się występowaniem niewielkich zmian grudkowych o średnicy poniżej 1 cm, które rozsiane są symetrycznie na powierzchni całego ciała. Zmianom towarzyszy uporczywy świąd. Ten rodzaj łuszczycy występuje przeważnie po przebytym zakażeniu paciorkowcami.
Łuszczyca plackowataTo najczęściej występujący przebieg łuszczycy. Ogniska chorobowe osiągają od kilku do kilkunastu cm średnicy i przybierają postać czerwonobrunatnych placków pokrytych łuskami.
Łuszczyca zwyczajna dłoni i stópJak sama nazwa wskazuje, zmiany chorobowe występują tylko na podeszwach stóp i na dłoniach. Dotknięte tym rodzajem łuszczycy obszary są czerwone, nacieczone, naskórek jest zgrubiały, często pęka i uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności.
Łuszczyca odwróconaLokalizuje się w fałdach skórnych w okolicach odbytu i zewnętrznych narządów płciowych. Zmiany mają charakter rumieniowy, łuszczenie jest niewielkie, za to często dochodzi do podrażnień skóry, a nawet jej pękania.
Łuszczyca owłosionej skóry głowyŁuszczyca głowy przyjmuje postać obszernych rumieniowych nacieczeń, które czasami mogą wystawać poza linię włosów na czoło lub na kark. Ogniska łuszczycowe pokryte są białoszarymi, twardymi łuskami. Tej postaci choroby często towarzyszy świąd.
Erytrodermia łuszczycowaCzasem nazywana jest przez specjalistów zlewnym zapaleniem skóry. Charakteryzuje ją zaczerwienienie i nacieczenie skóry na całej powierzchni ciała oraz bardzo silne złuszczanie. Dodatkowo może występować świąd o różnym nasileniu.
Łuszczyca paznokciSpecyficzne dla takiego przebiegu łuszczycy są zmiany dotyczące paznokci, często stanowiące jedyny objaw choroby. Czasami pojawiają się także zmiany skórne.
Psorisel - zestaw

 PSORISEL
SKUTECZNIE DZIAŁA NA ŁUSZCZYCĘKUP TERAZ

Łuszczyca w ciąży czasami słabnie, ale nie zawsze. W niektórych przypadkach jej objawy ulegają nasileniu:

  • 30-40% (wg niektórych badań nawet 63%) kobiet ciężarnych zgłasza złagodzenie objawów łuszczycy w ciąży,
  • 13-20% kobiet ciężarnych zauważa nasilenie się zmian związanych z łuszczycą w trakcie trwania ciąży,
  • 40-50% (wg niektórych badań tylko 23%) kobiet ciężarnych – taki odsetek nie zauważył ani pogorszenia, ani poprawy stanu skóry.

Nie ma reguły dotyczącej tego, jak będzie przebiegać łuszczyca w ciąży. Wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Warto pamiętać, że nawet jeśli objawy łuszczycy w ciąży słabną, przeważnie już 4 miesiące po porodzie ulegają nasileniu.

Łuszczyca w ciąży 1Łuszczyca w ciąży – czy dziecko może odziedziczyć łuszczycę?

Łuszczyca w ciąży poza uciążliwymi objawami skórnymi ma jeszcze jedną wadę. Powoduje niepokój przyszłych mam, które martwią się czy łuszczyca pojawi się również u ich nowo narodzonych dzieci. Śpieszymy wobec tego z zapewnieniem, że ryzyko przekazania dziecku łuszczycy na drodze genetycznej to tylko 8-15%. Niestety predyspozycje do tej choroby rosną niemal do 50%, jeśli oboje rodzice cierpią na tą dermatozę.

Verdelab-ikonaWarto pamiętać, że łuszczyca nie jest chorobą zaraźliwą. Dlatego też, mimo że chora matka może przekazać dziecku pewną skłonność do łuszczycy, nie może go zarazić tą chorobąmówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

Łuszczyca w ciąży – możliwości leczenia

Łuszczyca w ciąży powinna być leczona pod kontrolą lekarza.

justyna masal-ochotny kosmetologLekarz może zapisać leki, na które zareaguje łuszczyca a ciąża nie będzie przeciwwskazaniem. Nieocenionym wsparciem będą też różne domowe sposoby, jak na przykład pielęgnacja skóry naturalnymi dermokosmetykamimówi Justyna Masal – Ochotny, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Leczenie łuszczycy może być wspomagane odpowiednią pielęgnacją skóry. Przed zakupem warto zapytać się lekarza, co sądzi o wyborze danych preparatów. Natura zapewnia wiele substancji kojących, a nawet leczniczych, które stosowane w odpowiedni sposób potrafią złagodzić objawy łuszczycy.

Po konsultacji ze specjalistą zdecydowałam się wdrożyć terapię preparatami na łuszczycę o naturalnym składzie. Bałam się stosować mocniejsze leki ze względu na maluszka. Muszę jednak przyznać, że kosmetyki naturalne przyniosły lepsze rezultaty, niż mogłam się spodziewać!pisze pani Anna z Łącka

Dodatkowym czynnikiem, który może zaostrzać przebieg łuszczycy jest stres. Lekarze polecają dotkniętym łuszczycą ciężarnym jogę i lekcje przygotowujące do porodu, które pomagają zmniejszyć lęk.

Moja choroba, czyli łuszczyca, jest pod stałą kontrolą specjalisty. Biorę różne leki, ale z części z nich musiałam zrezygnować w czasie ciąży. Dermatolog polecił mi stosowanie preparatów naturalnych. Efekty są naprawdę super!pisze pani Maja z Morąga

Skóra dotknięta łuszczycą potrzebuje dobrego nawilżenia i ukojenia, które zapewniają kosmetyki naturalne. Z ich stosowaniem nie wiążą się żadne skutki uboczne, nie ma też ryzyka zaszkodzenia ciąży.

Sprawdź dermokosmetyki na łuszczycę

Łuszczyca w ciąży – podsumowanie

Łuszczyca w ciąży przybiera różne formy i może przebiegać w różnoraki sposób. W razie nasilenia objawów należy skonsultować się ze specjalistą, który odpowie na nurtujące pytania i w profesjonalny sposób zaplanuje terapię.

Warto też starać się redukować stres, co może doprowadzić do złagodzenia zmian łuszczycowych i bez wątpienia korzystnie wpłynie na rozwój dziecka.

W czasie tych 9 miesięcy ciąży przyszłe mamy z łuszczycą powinny zadbać przede wszystkim o siebie. Łuszczyca może być przekazywana dzieciom na drodze genetycznej, nie jest to jednak często notowane zjawisko.

Psorisel - zestaw

 PSORISEL
SKUTECZNE DZIAŁANIE NA ŁUSZCZYCĘ KUP TERAZ

FAQ

1. Jak może przebiegać łuszczyca w ciąży?

Łuszczyca w ciąży przybiera takie same formy, jakie występowały wcześniej u pacjentki. Niektóre osoby obserwują u siebie pogorszenie stanu skóry, ale część przyszłych mam cieszy się osłabieniem zmian łuszczycowych. W przypadku wystąpienia objawów łuszczycy należy zgłosić się do lekarza. Niezależnie od przebiegu choroby, zawsze warto stosować pielęgnację, np. dermokosmetykami Psorisel o bogatym składzie.

2. Czy łuszczyca w ciąży może ulec pogorszeniu?

Niestety tak. Część kobiet obserwuje w ciąży zaognienie zmian łuszczycowych. Może to być spowodowane zmianami hormonalnymi, stresem lub innymi czynnikami. Warto zgłosić się do lekarza i zapytać o możliwości złagodzenia objawów. Specjaliści polecają stosowanie naturalnych kosmetyków łagodzących.

3. Czy łuszczyca w ciąży zagraża dziecku?

Choć potwierdzono, że część dzieci dziedziczy od matek predyspozycje do wystąpienia tej choroby, zdarza się to dość rzadko. Łuszczyca nie jest też chorobą zakaźną, dlatego dziecko nie zarazi się nią w macicy ani podczas porodu. Niestety, jeśli matka stresuje się z powodu łuszczycy, może to mieć negatywny wpływ na płód. Dlatego też polecamy stosować odpowiednią terapię zmian łuszczycowych. Bardzo dobrze sprawdzają się preparaty o naturalnym składzie.

4. Czy łuszczyca w ciąży wymaga innego leczenia?

Tak. Kobiety ciężarne cierpiące na łuszczycę nie powinny przyjmować niektórych leków, ze względu na ryzyko zaszkodzenia dziecku. Warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry. Doskonałą alternatywą dla konwencjonalnych leków są preparaty na bazie składników naturalnych.

5. Łuszczyca w ciąży – jakie preparaty nie zaszkodzą dziecku?

Wiele popularnych leków na łuszczycę stanowi niebezpieczeństwo dla nienarodzonego dziecka, ponieważ istnieje ryzyko przedostania się ich składników do krwiobiegu. Specjaliści polecają, by kobiety w ciąży stosowały łagodne, ale skuteczne preparaty na łuszczycę o naturalnym składzie.


Bibliografia

1. Tittenbrun K., Łuszczyca – poradnik pacjenta, 2018
2. Limaye K., Psoriasis: an overview and update, 2015
3. Reich A., Szepietowski J., Aspekty genetyczne i immunologiczne w patogenezie łuszczycy, 2007
4. Basińska M.A., Szymańska L., Związek nastroju z cechami choroby u osób z łuszczycą, 2013
5. Reich A., Wójcik-Maciejewicz A., Słomiński A.T., Stress and the skin, 2010

5 głosów

Komentarze

michalina gutowska - 2021-01-06 11:16:24

przezywalam to samo i ciezko bylo cokolwiek mi dobrac by leczyc luszczyce w ciazy. dobrze ze na mnie jeszcze podzialal psorisel i lekarz powiedzial ze moge z tego korzystac. za kazdym razem szklam do ginekologa i dermatologa sie pytac czy cos moge albo nie moge nakladac na skore.

Opinie o Psorisel - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊