Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łuszczyca paznokci – sprawdź, jak ją leczyć

Strona główna » Blog » Łuszczyca paznokci – sprawdź, jak ją leczyć

Łuszczyca paznokci pojawia się u połowy pacjentów, u których stwierdzono łuszczycę zwyczajną oraz u 80% pacjentów z diagnozą łuszczycy stawowej. Łuszczyca paznokci u rąk może przybierać różną postać. Jakie są jej objawy i przyczyny?

Łuszczyca paznokci
Czy jest zaraźliwa?Nie
Występowanie50% pacjentów z łuszczycą zwyczajną
Leczeniefarmakologiczne, fototerapia, dieta

Łuszczyca paznokciŁuszczyca paznokci – przyczyny

Łuszczyca paznokci to problem złożony, którego przyczyny nie są do końca znane.

Specjaliści uznają, że podłożem mogą być dysfunkcje układu autoimmunologicznego, czyli stan w którym układ odpornościowy zaczyna zwalczać własne komórki, a ponadto czynnikami wyzwalającymi łuszczycę są:

 • infekcje (np. przewlekłe zapalenie zatok, przerośnięte migdałki),
 • zażywanie niektórych leków (np. sterydów, leków hormonalnych),
 • choroby przewlekłe (np. cukrzyca, dna moczanowa),
 • chroniczny i ostry stres.
Psorisel - zestaw

PSORISEL
POZBĄDŹ SIĘ ŁUSZCZYCY NA GŁOWIEKUP TERAZ

Łuszczyca paznokci – objawy choroby

W przypadku łuszczycy paznokci objawy uzależnione są od umiejscowienia procesu łuszczycowego. Paznokcie łuszczycowe mogą mieć różny wygląd, ale najczęstszym problemem jest zjawisko naparstkowania (poprzecznych rowków jak w naparstku). Łuszczyca paznokci dotyka paznokcie rąk, tylko sporadycznie zmiany dotyczą paznokci u stóp.

justyna masal-ochotny kosmetologŁuszczycę paznokci często myli się z grzybicą paznokci, ponieważ dają podobne objawy. W płytce paznokcia zarażonego łuszczycą powstają pojedyncze poprzeczne wgłębienia, stosunkowo duże i głębokie, o nieregularnym kształcie i umiejscowieniu. Płytka staje się żółto-brązowa, a paznokcie kruche i łamliwe. Zniszczeniu ulega bowiem łożysko paznokciamówi Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Łuszczyca paznokci i związane z nią naparstkowanie pojawia się nawet u 70% pacjentów – zarówno osób dorosłych, jak i dzieci.

Zmiany na paznokciach to pierwszy sygnał ostrzegawczy, jaki daje łuszczyca, zanim jeszcze pojawiają się charakterystyczne zmiany skórne

Naparstkowanie to pierwszy etap choroby. W drugim etapie, w aktywnym stadium łuszczycy, na paznokciu pojawiają się plamy olejowe – zwane inaczej łososiowymi. Są to owalne, żółte, najczęściej pojedyncze, rzadziej dwie-trzy, plamy. Początkowo mają kolor intensywnie różowy – stąd druga nazwa. Wraz z plamami olejowymi pojawia się tkliwość i bolesność płytki paznokciowej.

Oprócz tego w przebiegu łuszczycy paznokci na płytce mogą występować:

 • onychodystrofia (biały obszar u dołu płytki),
 • onycholiza (utrata paznokcia),
 • linie Beau (głębokie, poprzeczne bruzdy).

Poznaj: Zioła na łuszczycę

Zmiany paznokciowe w przebiegu łuszczy wpływają na stan psychiczny chorego, pogarszając go, ponieważ są to najbardziej widoczne objawy łuszczycy, niemożliwe do ukrycia pod ubraniem czy włosami.

 • 93% pacjentów twierdzi, że zmiany na paznokciach są dla nich dotkliwym problemem,
 • dla 52% zmiany na paznokciach są bolesne,
 • u 58% pacjentów zmiany łuszczycowe na paznokciach powodują trudności w czynnościach dnia codziennego.

Łuszczyca paznokci – leczenie choroby

Łuszczyca paznokci to trudna w leczeniu choroba. Trzeba skrupulatnie stosować się do zaleceń lekarza i być systematycznym w pielęgnacji. W leczeniu najczęściej podaje się leki miejscowo w maści lub kremie.

Łuszczyca paznokci - sprawdźTakie miejscowe leki na łuszczycę paznokci to między innymi:

 • kortykosteroidy,
 • antralina,
 • oraz pochodna witaminy D3 (kalcipotriol).

Łuszczyca paznokci może być również leczona ogólnoustrojowo, w tym:

 • retinoidami (acitretina),
 • oraz lekami immunosupresyjnymi.

Leczenie łuszczycy paznokci to również fototerapia metodą PUVA. Polega ona na leczeniu światłem ultrafioletowym oraz psoralenami. Są to podawane ustnie fotouczulacze w celu większego wchłaniania promieniu UV. W przypadku fotochemoterapii należy być szczególnie ostrożnym – przez co najmniej 10 h po terapii chronić oczy i skórę przed światłem słonecznym.

Sposób w jaki leczona jest łuszczyca na paznokciach uzależniony jest od intensywności objawów oraz stanu pacjenta

Uzupełnieniem farmakoterapii na łuszczycę paznokci mogą być również stosowane miejscowo, na zmienione chorobowo miejsca, kosmetyki przeznaczone do skóry łuszczycowej. Należy je wybrać z należytą starannością, gdyż wiele drogeryjnych kosmetyków zawierających chemiczne dodatki, może podrażnić I w rezultacie pogorszyć stan skóry z łuszczycą. Lepszym wyborem będą dermokosmetyki, do kupienia w aptekach lub specjalistycznych sklepach np. internetowych z dermokosmetykami.

Łuszczyca paznokci to nie wszystko – co zrobić jeśli łuszczyca pojawi się na głowie?

Dermokosmetyki Psorisel poradzą sobie z łuszczycą skóry głowy. Łuszczyca na paznokciach to nie jedyne nietypowe miejsce gdzie mogą pojawić się zmiany. Łuszczyca niekiedy atakuje także twarz oraz dość często, skórę głowy. Zmiany na skalpie bywają bardzo uciążliwe, bo zlokalizowane pod włosami, swędzą podwójnie. Z kolei rozdrapywanie łuski powiększa plamy i pozostawia na skórze blizny. Dlatego tym bardziej warto stosować kosmetyki przeznaczone do leczenia łuszczycy na skórze głowy.

Psorisel - zestaw

Sprawdzi się zwłaszcza wygodna w aplikacji seria dermokosmetyków Psorisel. Zestaw składa się z 3 produktów:

 • oczyszczanie – szampon Psorisel, który stosuje się jak każdy inny szampon, a pozostawia włosy w dobrej kondycji,
 • pielęgnacja – emulsja o półpłynnej konsystencji wygodnej do nakładania pod włosy, leczy i odżywia,
 • płyn złuszczający – delikatny peeling chemiczny oparty o kwas mlekowy i salicylowy, nie podrażnia skóry, usuwa martwy naskórek.

Dermokosmetyki dostaniemy bez recepty, a zapewnimy skórze łuszczycowej zaawansowaną pielęgnację opartą na wyciągach roślinnych, pozbawioną chemicznych dodatków.

Jakie składniki aktywne znajdziemy w preparatach Psorisel na łuszczycę? Będą to substancje:

 • lecznicze – pirokton olaminy, dziegieć brzozowy,
 • odżywcze – pozyskiwane z olei: konopnego, rycynowego, ze słodkich migdałów, z nasion czarnej porzeczki, witamina E,
 • kojące – pantenol, aloes, masło shea, skwalan, alantoina,
 • antybakteryjne – ichtiol, wierzba biała, wierzbówka kiprzyca,
 • przeciwzapalne – ekstrakt z nagietka,
 • przeciwgrzybiczne – olej z czarnuszki,
 • gojące rany – arginina, mocznik,
 • złuszczające – kwas salicylowy, kwas mlekowy.

Składniki te, dobrane w odpowiednich stężeniach, wzajemnie się dopełniają, gwarantują tym samym kompleksową opiekę skórze z z łuszczycą.

Od kiedy stosuję naturalne dermokosmetyki, widzę znaczącą poprawę stanu mojej skóry, co mnie bardzo cieszy. Znalazłam też skuteczną terapię do skóry głowy: szampon, emulsję oraz płyn z serii Psorisel, które redukują świąd i pieczenie. Odkąd je stosuje naprawdę zauważam poprawę stanu skóry głowymówi pani Ann z Koszalina

Naturalne dermokosmetyki bardzo pomogły mi nawilżyć i wzmocnić skórę. Skóra na głowie ładnie goi się – tam stosuję zestaw dermokosmetyków Psorisel. Efekty są zadowalające. Jest znaczna poprawamówi pani Hanna z Poznania

Łuszczyca paznokci to przewlekła choroba, która wymaga kompleksowego i skomplikowanego leczenia obejmującego zwykle środki farmakologiczne oraz właściwą pielęgnację skóry i paznokci.
Przede wszystkim musimy być pod stałą opieką lekarza, a dodatkowo wspomagać leczenie naturalnymi dermokosmetykami.

Psorisel - zestaw

PSORISEL
POZBĄDŹ SIĘ ŁUSZCZYCY NA GŁOWIEKUP TERAZ

FAQ

1. Czy łuszczyca paznokci jest zaraźliwa?

Żaden rodzaj łuszczycy nie jest zaraźliwy. W przypadku choroby ważne jest jednak właściwe leczenie, uwzględniające również pielęgnację naturalnymi dermokosmetykami dobranymi do miejsca występowania zmian. Na zmiany pojawiające się na skórze głowy polecamy serię kosmetyków Psorisel.

2. Czy łuszczyca paznokci ustąpi dzięki odpowiedniej diecie?

Dieta może wspomóc proces leczenia. Do codziennego jadłospisu warto wprowadzić odpowiednią ilość kwasów omega-3 i omega-6, dużą porcję warzyw I tłustych ryb morskich. Zadbać również o skórę od zewnątrz, stosując naturalne dermokosmetyki do pielęgnacji.

3. Czy łuszczyca paznokci jest bolesna?

W zaawansowanych stadiach choroby łuszczyca paznokci może wiązać się z bólem. Aby tego uniknąć, warto natychmiast podjąć właściwe leczenie, również polegające na pielęgnacji skóry dermokosmetykami.


Bibliografia

1. Błaszczyk H., Zalewska-Janowska A., Łuszczyca paznokci, 2009
2. Nieradko-Iwanicka B., Łuszczyca paznokci – co powinien wiedzieć każdy reumatolog, 2018
3. Kiluk P., Baran A., Flisiak I., Rola omentyny i waspiny w chorobach metabolicznych w powiązaniu z łuszczycą, 2017
4. Owczarczyk-Saczonek A., Placek W., Czy dieta w łuszczycy ma znaczenie?, 2014
5. Christophers E., Psoriasis – epidemiology and clinical spectrum, 2001
6. Limaye K., Psoriasis: an overview and update, 2015

1 głosów

Komentarze

joasia - 2021-01-28 18:11:07

brakuje mi takich produktów które by działały na łuszczycę paznokci ;/ no niestety ale dla mnie to nadal nie jest zbyt obfity w dobre rzeczy rynek. tak jak z chorobą na skórze głowy jeszcze właśnie przez psorisel jest opcja się podleczyć tak na paznokcie niczego takiego nie widziałam ;/ ehhhh.. szkoda.

Opinie o Psorisel - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊