Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łuszczyca na piersiach – jak wygląda?

Strona główna » Blog » Łuszczyca na piersiach – jak wygląda?

Łuszczyca na piersiach to przewlekła choroba dermatologiczna z grupy schorzeń autoimmunologicznych. Istnieją specyficzne objawy choroby, jak i popularne lokalizacje występowania zmian skórnych. Choć piersi nie należą do najczęstszych, to pojawiają się również w tym obszarze.

Łuszczyca na piersiach – objawy

Łuszczyca na piersiachŁuszczyca na piersiach ma zwykle postać łuszczycy zwykłej plackowatej. Wyróżnia się występowaniem na skórze rozsianych ognisk chorobowych, które przybierają formę nacieczonych, zaczerwienionych ognisk pokrytych łuskami. Co więcej, w obszarach podpiersiowych może pojawiać się łuszczyca krostkowa uogólniona, która objawia się bolesnymi krostami i grudkami występującymi w ogniskach rumieniowo-złuszczających. Może im towarzyszyć intensywne złuszczanie naskórka. Przewlekłą i ostrą postacią łuszczycy na piersiach jest erytrodermia łuszczycowa, która powoduje ogólne pogorszenie stanu zdrowia pacjenta.

Najczęściej pojawia się nasilone zaczerwienienie skórne, złuszczanie naskórka w obszarze wykwitu pierwotnego. Chory często rozdrapuje rany, co powoduje stany zapalne i uszkodzenia naskórka

Łuszczyca na piersiach – jak leczyć?

Łuszczycę na piersiach leczy się przede wszystkim miejscowo. W tym celu stosowane są np. środki keratolityczne, które zmniejszają stan zapalny oraz emolienty. Powodują one prawidłową proliferację naskórka, poprawę stanu nawilżenia, jak i wzmocnienie jego bariery ochronnej. Leczenie uzależnione jest również od miejsca, w którym występuje łuszczyca na piersiach, a także intensywności objawów.

Sprawdź również jakie wykonać badania na łuszczycę

W związku z tym zewnętrznie można również stosować kortykosteroidy oraz pochodne witaminy D, które można łączyć ze steroidami. Decyzję o sposobie leczenia zawsze podejmuje lekarz. W przypadku ciężkiej i odpornej na leczenie łuszczycy na piersiach, stosuje się terapię systemową

Psorisel - zestaw

PSORISEL
ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW NA ŁUSZCZYCĘ KUP TERAZ

Można wtedy podawać:

  • metotreksat,
  • retinoidy (w monoterapii i leczeniu skojarzeniowym),
  • cyklosporynę.

Bez względu na metodę leczenia należy zadbać o prawidłową pielęgnację skóry. W tym miejscu jest szczególnie wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Najważniejsze jest ograniczenie utraty wody przez skórę. W tym celu stosuje się środki nawilżające, w tym np. mocznik, kwas mlekowy czy kwas moczowy, woski czy skwalen.

Łuszczyca na piersiach – czy można karmić piersią?

Łuszczyca na piersiach nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią, ponieważ nie jest to choroba zakaźna. Jeśli natomiast kobieta przyjmuje leki ogólnoustrojowe, to powinna skonsultować to z lekarzem prowadzącym, który podejmie odpowiednią decyzję. Podsumowując, łuszczycy na piersiach nie można wyleczyć całkowicie. Istnieją jednak skuteczne metody, które minimalizują jej objawy. W związku z tym konieczna jest trafna diagnoza, jak i podjęcie odpowiedniej kuracji. O sposobie leczenia zawsze decyduje lekarz. Może zatem zlecić zażywanie środków farmakologicznych, pielęgnację za pomocą kremów czy naświetlania. Świetnym działaniem uzupełniającym, który przynosi istotną poprawę w przypadku wielu pacjentów, jest prowadzenie odpowiedniej diety, dopasowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta.


Bibliografia

1. Kiluk P., Baran A., Flisiak I., Rola omentyny i waspiny w chorobach metabolicznych w powiązaniu z łuszczycą, 2017
2. Zjadewicz O., Pietrauszka K., Ziółkowska J., Tyc F., Bergler-Czop B., Miziołek B., Ocena występowania zaburzeń narządu wzroku u chorych na łuszczycę, 2018

1 głosów

Komentarze

Opinie o Psorisel - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊