Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Badania na łuszczycę – jakie wykonać?

Strona główna » Blog » Badania na łuszczycę – jakie wykonać?

Badania na łuszczycę służą potwierdzeniu diagnozy, ale zwykle już przy wywiadzie i oględzinach skóry lekarz dermatolog lub lekarz podstawowej opieki zdrowotnej potrafi rozpoznać łuszczycę. Jeśli objawy nie są specyficzne lub przypominają inne dermatozy, konieczne jest badanie na łuszczycę. Jakie? Dowiesz się z tego artykułu.

Badania na łuszczycę

Badania na łuszczycę – jakie wykonać?

Badania na łuszczycę należy wykonać, jeśli istnieje podejrzenie tej choroby lub występują niepokojące objawy skóry. W pierwszej fazie lekarz przeprowadza z chorym wywiad, w którym zadaje pytania o historię rodzinną, przebyte niedawno infekcje czy zaburzenia autoimmunologiczne pacjenta. W 1/3 przypadków łuszczyca jest dziedziczona. Łuszczycę diagnozuje się przede wszystkim na podstawie wyglądu skóry, ale lekarz może zlecić również dodatkowe badania na łuszczycę. W niektórych przypadkach występowanie wysypki może wymagać szczegółowego badania.

Psorisel - zestaw

PSORISEL
KOMPLEKSOWY ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW NA ŁUSZCZYCĘKUP TERAZ

Zobacz czy warto wybrać krem na łuszczycę

Wtedy lekarz zlecić:

  • pobranie próbki do badania histopatologicznego (mikroskopowego), aby ocenić pobraną próbkę tkanki. Zabieg jest mało inwazyjny i bezbolesny. Pobranie materiału zajmuje kilka minut. Aby zminimalizować dyskomfort pacjenta, lekarze stosują znieczulenie miejscowe. W dalszej kolejności próbka badana jest pod mikroskopem. Jeśli pacjent choruje na łuszczycę, komórki są zwarte i gęste, dzięki czemu z łatwością można odróżnić je od innych chorób skóry np. egzemy. W związku z tym badanie histopatologicznie pozwala jednoznacznie stwierdzić, czy pacjent choruje na łuszczycę. Następnie próbkę ocenia się pod mikroskopem. W przypadku łuszczycy komórki skóry są gęste i zwarte, w przeciwieństwie do egzemy i innych stanów dermatologicznych. Wyniki dostępne są mniej więcej po upływie tygodnia. W czasie oczekiwania na wyniki można rozpocząć leczenie wstępne,
  • badania laboratoryjne krwi. Najczęściej wyniki badań są w normie. U starszych pacjentów mogą się natomiast pojawić zaburzenia metaboliczne takie jak: podwyższone poziomy białek ostrej fazy, podwyższony poziom glukozy, podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL oraz obniżenie stężenia frakcji HDL, jak i podwyższone stężenie trójglicerydów.

Na podstawie wywiadu, obserwacji skóry, jak i analizie wyników badań, lekarz może również zlecić klasyfikację nasilenia stanu, aby można było kontrolować reakcję na leczenie. Tego rodzaju badania na łuszczycę mają znaczenie badawcze. Ponadto stosowane są w przypadku pacjentów z ciężką lub oporną na leczenie łuszczycą. Zwykle stosuje się skalę określaną jako wskaźniki powierzchni i nasilenia łuszczycy (PASI). Indeks klasyfikuje stan bazując na nasileniu objawów na głowie, tułowiu, ramionach i nogach.

Każdy objaw na określonych częściach ciała otrzymuje pewną wartość, która jest następnie dodawana do końcowego wyniku PASI. Wysokie wyniki w skali oznaczają ostry stan choroby

Podsumowując, badania na łuszczycę stanowią podstawowy element kuracji. Nieprawidłowo wykonane lub w ogóle ich brak może wpływać na nieefektywne leczenie i wydłużające się cierpienie pacjenta. W związku z tym należy dołożyć wszelkich starań, aby diagnoza była rzetelna i trafna.


Bibliografia

1. Błaszczyk H., Zalewska-Janowska A., Łuszczyca paznokci, 2009
2. Wolters M., Diet and psoriasis: experimental data and clinical evidence, 2005
3. Bernacka M., Liszewska A., Robak E., Woźniacka A., Bogaczewicz J., Fototerapia UVB-311 nm a metabolizm NAD(+)/NADH w keratynocytach u chorych na łuszczycę, 2018

1 głosów

Komentarze

Opinie o Psorisel - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊