Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łuszczyca na nogach – jak wygląda?

Strona główna » Blog » Łuszczyca na nogach – jak wygląda?

Łuszczyca na nogach to jedna z wielu lokalizacji tej choroby. Przyczyny i objawy są zwykle bardzo podobne do pozostałych odmian schorzenia, ale ze względu na specyficzne miejsce jej występowania można wskazać na kluczowe rodzaje łuszczycy. W tym artykule dowiesz się, jakie jest podłoże choroby oraz jak się objawia.

Łuszczyca na nogach – objawyŁuszczyca na nogach

Łuszczyca nóg zwykle występuje jako odmiana zwykła, pospolita. Podstawowym objawem są grudki pokryte srebrzystymi łuskami, które łączą się w większe skupiska, tworząc zrogowaciałe, pękające, twarde i bolesne skorupy. Dodatkowymi objawami może być świąd, zaczerwienienie. Łuszczyca pospolita może zajmować nie tylko spodnie części stóp, ale również paznokcie, wpływając na ich osłabienie, rozdwajanie, kruszenie się, a nawet odchodzenie od podłoża.

Łuszczyca na nogach – przyczyny

Przyczyny łuszczycy nóg nie są w pełni znane. Najczęściej jednak wskazuje się na czynniki genetyczne, środowiskowe oraz immunologiczne, które uruchamiają typowy dla tej dolegliwości patomechanizm.

Psorisel - zestaw

PSORISEL
KOMPLEKSOWY SPOSÓB NA ZWALCZENIE ŁUSZCZYCYKUP TERAZ

Sprawdź jakie leki na łuszczycę warto wybrać

Łuszczyca na nogach – charakterystyczne rodzaje

Łuszczyca na nogach może zajmować różne lokalizacje w obrębie kończyn dolnych, czasami nawet całe nogi.

Ze względu na specyfikę lokalizacji można wskazać na cztery podstawowe rodzaje łuszczycy:

  • zwykła dłoni i stóp,
  • krostkowa ograniczona dłoni i stóp,
  • zwykła paznokci,
  • krostkowe zapalenie skóry palców.

Inną często spotykaną lokalizacją są kolana (zmiany występują po obu stronach). Zwykle są to wtedy objawy: łuszczycy zwykłej plackowatej i łuszczycy zwykłej odwróconej.

Ponadto warto wskazać na lokalizacje niespecyficzne występujące niezwykle rzadko, które tym samym utrudniają trafną diagnozę. Te obszary ciała to: uda, piszczele oraz kostki

Jak leczyć łuszczycę na nogach w kilku słowach

Jak leczyć łuszczycę na nogach? Podstawą jest konsultacja lekarska. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad i obserwację skóry, a jeśli to konieczne- zleci również dodatkowe badania. Na początku stosowane są zwykle leki miejscowe. Środki farmakologiczne to przede wszystkim: pochodne witaminy D, antralina, pochodne witaminy A (retinoidy), inhibitory kalcyneuryny, glikortykosteroidy czy leki przeciwgrzybicze.

W niektórych przypadkach łuszczyca skóry na nogach wymaga stosowania leków ogólnoustrojowych, które działają na cały organizm. Wynika to ze specyficznych reakcji organizmu i jego podatności na podstawową kurację miejscową

Oprócz tego stosuje się również fototerapię, a specjaliści szczególnie zalecają uzupełnianie kuracji o domową pielęgnację. Kluczem jest tutaj stosowanie dermokosmetyków na łuszczycę, które mają decydujący wpływ na kondycję skóry. Zawierają one składniki, które delikatnie wysuszają zmiany, powodując ich złuszczanie, a jednocześnie silnie natłuszczają i nawilżają. Aby osiągnąć zamierzony efekt, najważniejszy jest właściwy dobór kosmetyków, a następnie ich regularne stosowanie. Podsumowując, łuszczyca zajmuje wiele obszarów ciała, w tym również powierzchnię kończyn dolnych. Aby przeprowadzić skuteczny proces leczenia, niezbędna jest trafna diagnoza i dobranie odpowiednich leków, a także pielęgnacja skóry.


Bibliografia

1. Zjadewicz O., Pietrauszka K., Ziółkowska J., Tyc F., Bergler-Czop B., Miziołek B., Ocena występowania zaburzeń narządu wzroku u chorych na łuszczycę, 2018
2. Nieradko-Iwanicka B., Łuszczyca paznokci – co powinien wiedzieć każdy reumatolog, 2018
3. Jones S.N., Pozbądź się chorób skóry, 2017

1 głosów

Komentarze

Opinie o Psorisel - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊