Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Erytrodermia- co to jest?

Strona główna » Blog » Erytrodermia- co to jest?

Erytrodermia to każde uogólnione zapalenie skóry, które występuje bez względu na przyczynę. Wyróżniamy erytrodermię pierwotną i wtórną w zależności od choroby, w przebiegu której dochodzi do jej pojawienia lub czynnika, który ją wywołuje. Objawy choroby zauważalne są na całej skórze pacjenta. Początkowo nie są groźne, ale brak leczenia może prowadzić do powikłań. Jak objawia się erytrodermia? W jaki sposób ją leczyć? Dowiesz się z artykułu.

Erytrodermia – jak diagnozować?

Erytrodermia

Erytrodermia łuszczycowa jest łuszczycą skóry, która cechuje się obecnością na całym ciele czerwonych wykwitów, które pojawiają się z powodu zaostrzenia choroby pierwotnej. Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest erytrodermia zdjęcia potwierdzają, że tak właśnie wyglądają jej objawy. Stan zapalny wynika z zażywania niektórych leków lub może być dolegliwością współistniejącą z inną chorobą. W niektórych przypadkach może być oznaką choroby onkologicznej, dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza medyczna. Może ją postawić dermatolog lub lekarz rodzinny na podstawie wywiadu z pacjentem, obserwacji skóry pacjenta i ewentualnych badań.

Erytrodermia towarzyszy najczęściej nowotworom jako zespół paraneoplastyczny, zwykle w przypadku nowotworów hematologicznych (np. ziarnica złośliwa)

Erytrodermia łuszczycowa – przyczyny

Erytrodermia łuszczycowa spowodowana jest zwykle przez określone czynniki.

Wśród nich wymienia się między innymi:

  • agresywne leczenie ultrafioletem,
  • stosowanie drażniących leków miejscowych (rzadko),
  • stosowanie leków ogólnoustrojowych. Natomiast w przypadku leków ogólnych problematyczne może być  ich gwałtowne odstawienie. Często pojawia się wtedy tzw. „efekt odbicia”, który prowadzi bezpośrednio do erytrodemii.

Taki efekt mogą wywoływać między innymi:  kortykosteroidy, efalizumab, rzadziej cyklosporyna.

Psorisel - zestaw

PSORISEL
ZNIWELUJ ŁUSZCZYCĘ DZIĘKI SKŁADNIKOM AKTYWNYMKUP TERAZ

Zobacz jakie warto wybrać badania na łuszczycę

Erytrodermia – jak leczyć?

Erytrodermię można leczyć na kilka sposobów w zależności od przyczyny choroby. Zwykle zalecane są miejscowe leki w postaci sprayów, maści lub kremów (np. glikokortykosteroidy). Stosowane są również środki uspokajające, które łagodzą świąd i ułatwiają zasypianie. Cieszą się dużą popularnością, ponieważ znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Na wczesnym etapie choroby nie zaleca się stosowania preparatów ze smoły węglowej i terapii światłem, gdyż mogą nasilić objawy. Niewskazane są też retinoidy.

Czasami lekarz przepisuje także miejscowe antybiotyki lub antybiotyki doustne/dożylne. Aby wspomóc terapię, zaleca się dodatkowo odpoczynek w łóżku oraz hospitalizację w celu uregulowania temperatury ciała i nawodnienia organizmu. Na skórę można aplikować wilgotne okłady oraz środki zmiękczające skórę

Podsumowując, erytrodermia, mimo poważnego obrazu klinicznego, nie jest groźnym schorzeniem. Kluczowa jest jednak odpowiednio wcześnie postawiona i trafna diagnoza, szczególnie, że choroba może współwystępować z nowotworem. Jeśli erytrodermia zostanie wykryta późno lub pacjent nie podejmie właściwego leczenia, mogą pojawić się powikłania. Najczęściej występują problemy z układem krążenia. W związku z tym kluczowa jest trafna diagnoza i podjęcie skutecznej terapii.


Bibliografia

1. Wasilewska A., Winiarska M., Olszewska M., Rudnicka L., Interleukin-17 inhibitors. A new era in treatment of psoriasis and other skin diseases, 2016
2. Reich K., Łuszczyca jako układowa choroba zapalna, 2012
3. Borzęcki A., Koncewicz A., Raszewska-Famielec M., Dudra-Jastrzębska M., Epidemiologia łuszczycy w Polsce w latach 2008–2015, 2018

1 głosów

Komentarze

Opinie o Psorisel - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊