Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łuszczyca plackowata (pospolita)- jak ją leczyć?

Strona główna » Blog » Łuszczyca plackowata (pospolita)- jak ją leczyć?

Łuszczyca plackowata jest autoimmunologiczną chorobą o podłożu zapalnym. Schorzenie nie jest uleczalne, jednak możliwa jest jego kontrola za pomocą środków farmakologicznych. Na złagodzenie objawów wpływ ma również styl życia. Zmieniona chorobowo skóra wyraźnie odróżnia się od pozostałych, zdrowych powierzchni ciała. Łuszczyca pospolita ma charakterystyczny przebieg, dlatego do postawienia trafnej diagnozy wystarczający jest wywiad z pacjentem i ocena zmian skórnych przez dermatologa. Jak rozpoznać łuszczycę plackowatą? Co sprzyja rozwojowi schorzenia?

Przyczyny łuszczycy plackowatejObjawy łuszczycy plackowatej
  • Zaburzenia pracy układu immunologicznego,
  • Skłonności genetyczne,
  • Zanieczyszczenia środowiska,
  • Urazy naskórka i powikłania po infekcjach zapalnych,
  • Powikłania po ukąszeniu owadów,
  • Oparzenia UV.
  • Grudki o kolorze czerwonobrunatnym,
  • Skrócenie żywotności naskórka i nadmierne łuszczenie,
  • Miejscowe zgrubienia skóry i tworząca się na nich srebrzysta łuska,
  • Uporczywy świąd.
Psorisel - zestaw

PSORISEL
SKUTECZNE ROZWIĄZANIE NA ŁUSZCZYCĘKUP TERAZ

Czym jest łuszczyca plackowata?

Czym jest łuszczyca plackowata

Łuszczyca plackowata jest najpopularniejszą odmianą schorzenia. Z tego powodu potocznie nazywana jest łuszczycą pospolitą. Choroba rozwija się w konsekwencji zaburzeń autoimmunologicznych organizmu. Objawia się zapalnymi zmianami na skórze, które mają charakter nawrotowy i przewlekły. Schorzenie w jednakowym stopniu dotyka osoby dorosłe i dzieci. Pierwsze objawy najczęściej pojawiają się między 16 a 22 rokiem życia. Zdarzają się jednak przypadki, zachorowania w późniejszym, a nawet starszym wieku. W pierwszym stadium, łuszczyca pospolita przypomina zwykłą wysypkę. Zmiany skórne przybierają wówczas postać płaskiego liszaju. Z czasem wykwity zaczynają grubieć, a ich powierzchnia pokrywać się łuską.

Sprawdź: Domowe sposoby na łuszczycę

Łuszczyca plackowata – przyczyny

Łuszczyca plackowata najczęściej powstaje w wyniku zaburzeń pracy układu immunologicznego organizmu. Do jej rozwoju przyczynia się bezpośrednio nadaktywność limfocytów T. Bardzo duże znaczenie w ryzyku pojawienia się schorzenia ma podłoże genetyczne. Wśród przyczyn wskazuje się również na udział czynników zewnętrznych, m.in.: zanieczyszczenia środowiska, oparzenia UV, trudno gojące się urazy skóry, powikłania po ukąszeniach. Rozwój łuszczycy pospolitej dodatkowo nasila stres.

Łuszczyca plackowata - objawy kliniczne

Głównym objawem łuszczycy plackowatej są zmiany skórne. Wykwity mają kolor czerwonobrunatny, a ich powierzchnia pokrywa się suchymi, srebrzystymi łuskami. Z czasem zmieniona skóra zaczyna się łuszczyć i odpadać, powodując przy tym uporczywy świąd. Zadrapanie wykwitów łuszczycowych powoduje miejscowe krwawienie. W początkowym stadium choroby, zmiany skórne mają niewielkie rozmiary. Wraz z rozwojem schorzenia, stają się coraz większe, zajmując kolejne powierzchnie ciała. W skrajnych przypadkach mogą osiągać nawet do 20 centymetrów długości. Wykwity łuszczycy pospolitej lokalizują się na rękach, plecach, klatce piersiowej, nogach, karku. Niekiedy mogą też pojawiać się na twarzy. U wielu pacjentów cierpiących z powodu łuszczycy obserwuje się rozwój nadciśnienia i podwyższonego cholesterolu we krwi. Bardzo często choroba atakuje osoby otyłe.

Łuszczyca plackowata – leczenie specjalistyczne

Łuszczyca plackowata - objawy kliniczne

Łuszczyca plackowata jest chorobą nieuleczalną, dlatego podjęta terapia ma na celu złagodzenie jej przebiegu, wyciszenie objawów i poprawę komfortu życia chorego. Współpraca pacjenta z lekarzem jest niezwykle ważna dla powodzenia kuracji. W ostrym przebiegu łuszczycy pospolitej stosuje się miejscowe leki sterydowe i środki przeciwzapalne. Zabiegiem uzupełniającym leczenie może być fototerapia, polegająca na naświetlaniu skóry specjalną lampą UV. Zmiany łuszczycowe mają charakter nawrotowy i nasilający. W przypadku rozległych wykwitów lekarz może zalecić stosowanie środków o działaniu złuszczającym (keratolitycznym), np. kwas salicylowy i mocznik.

Marta Włodarczyk - kosmetologRodzaj i przebieg leczenia zależy od intensywności zmian, ich lokalizacji i % zajmowanej powierzchni. Jeśli wykwity zajmują mniej niż 5% powierzchni ciała, wówczas możemy mówić o łagodnej postaci łuszczycy pospolitej, w której leczenie może ograniczać się do właściwej pielęgnacji skóry i właściwej diety. Jeśli wykwity mają tendencję do „wędrowania” i zajmowania dużych połaci skóry, wówczas może być niezbędne wprowadzenie leków przeciwzapalnychmówi Marta Urbanowicz, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Sterydy i środki przeciwzapalne nie mogą być stosowane bez przerwy, dlatego kluczowe jest wzmacnianie i ochrona skóry specjalistycznymi emolientami.

Inne stosowane terapie w leczeniu łuszczycy

Podawanie leków immunosupresyjnych – regulują one pracę układu immunologicznego, przez co ograniczają utrzymujący się na skórze stan zapalny. Środki te są jednak obciążające dla nerek i wątroby, dlatego stosowane są tylko w wyjątkowych przypadkach i pod ścisłą kontrolą lekarza.

Stosowanie leków biologicznych – działają bezpośrednio na pracę układu immunologicznego, hamując działanie mechanizmów odpowiedzialnych za rozwój łuszczycy. Podobnie jak leki immunosupresyjne, stosowane są tylko w ciężkim przebiegu schorzenia

Łuszczyca plackowata – domowe sposoby leczenia

Nieodłączną częścią leczenia łuszczycy, są domowe sposoby łagodzenia choroby. Kluczowe znaczenie ma jakość i rodzaj pielęgnacji skóry, nawet na etapie mycia. Chorzy nie powinni stosować ogólnodostępnych środków myjących, z racji zawartości w nich detergentów. Skóra łuszczycowa nie powinna mieć kontaktu ze zwykłym mydłem. Uzupełnieniem terapii i pielęgnacji skóry jest więc stosowanie specjalistycznych emolientów. Preparaty dedykowane osobom z problemem łuszczycy zawierają składniki zapewniające skórze odpowiedni poziom nawilżenia, złuszczania, odżywiania. Regularne ich stosowanie może efektywnie przełożyć się na remisję schorzenia.

Dodatkowo należy pamiętać o prawidłowej ochronie skóry przez cały rok. Niezbędne jest więc stosowanie kremów z wysokim filtrem. Skóry łuszczycowej nie powinno się opalać. Latem zaleca się noszenie odzieży wykonanej z naturalnych i przewiewnych tkanin np. lnu. Po kąpieli, skóry nie powinno się mocno pocierać ręcznikiem. Nawet niewielkie otarcia mogą sprzyjać powstawaniu nowych zmian i stanów zapalnych.

Domowe sposoby leczenia łuszczycy to również odpowiedni, zdrowy tryb życia. Poprawie kondycji skóry sprzyja rezygnacja z palenia papierosów i nadużywania alkoholu. Dieta powinna być oparta o produkty sezonowe i świeże. W celu wzmocnienia układu immunologicznego organizmu zaleca się suplementację witaminy D.

Psorisel - zestawPsorisel – naturalne kosmetyki na łuszczycę do skóry głowy

Dermokosmetyki Psorisel to specjalistyczne preparaty dedykowane pielęgnacji skóry łuszczycowej.

Zestaw tworzą 3 kroki:

  • Szampon pielęgnujący włosy i skórę głowy,
  • Płyn złuszczający do skóry głowy,
  • Emulsja nawilżająca skórę głowy.

Każdy z kosmetyków odpowiada wyjątkowym potrzebom osłabionej skóry łuszczycowej. Dlatego z powodzeniem produkty mogą być stosowane samodzielnie. Producent zaleca jednak trzyetapową, kompleksową pielęgnację, która aktywnie wspomoże ukojenie podrażnień, wyciszenie objawów i skutków schorzenia, a ponadto aktywnie przyczyni się do remisji choroby. Formuły produktów Psorisel oparto na kompozycji składników roślinnych i pochodzenia naturalnego.

Jak działa Psorisel?

  • Przeciwzapalnie,
  • Antybakteryjnie,
  • Przeciwwirusowo,
  • Przeciwgrzybiczo,
  • Osłonowo.

Łuszczyca skóry głowy powoduje dotkliwe objawy, a w szczególności uporczywy świąd. Umiejscowione na skalpie zmiany, pod wpływem drapania mają ponadto tendencję do „rozlewania się” i zajmowania kolejnych obszarów ciała, np. na karku. Stosowanie trzyetapowej pielęgnacji dermokosmetykami Psorisel celuje we wszystkie potrzeby osłabionej skóry, natychmiastowo przynosząc ulgę i zapewniając działanie długofalowe. Kompozycja składników Psorisel nie tylko odżywia skórę głowy, ale dostarcza niezbędnych składników nawilżających włosom.

Skuteczne działanie, dermokosmetyki Psorisel zawdzięczają zawartym w nich substancjom aktywnym

Kwas mlekowy i salicylowy skutecznie złuszczają martwy naskórek, jednocześnie regulując pracę gruczołów łojowych. Pantenol, masło shea i arginina dogłębnie odżywiają i wspierają procesy regeneracji skóry. Ekstrakt z aloesu koi podrażnienia, nawilża i chroni naskórek przed utratą wilgoci. Oleje roślinne – rycynowy, z czarnuszki, migdałowy i konopny poprawiają strukturę skóry i dogłębnie odżywiają włosy.

Jakie doświadczenia z kosmetykami Psorisel mają klienci?

Dzięki kosmetykom do skóry głowy Psorisel moja skóra jest dobrze nawilżona, przestała swędzieć i łuszczyc się w nadmiarze. Kosmetyki zdecydowanie poprawiły kondycję skóry i włosówmówi pani Aleksandra z Wałbrzycha.

Borykam się z ciężkimi nawrotami łuszczycy. Zmiany nie tylko powodują świąd, ale też ból, a ponadto pękają, tworząc rany. Od kiedy stosuję Psorisel czuję ogromną ulgę i widzę poprawę w kondycji skóry. Ponadto naskórek przestał się łuszczyć w nadmiarze, co poprawiło mój komfort życia i samopoczuciemówi pani Malwina z Sanoka.

OpiniaSkóra na głowie pod wpływem choroby mocno się pogrubiła i była wrażliwa na dotyk. Czesanie było znacznym problemem, gdyż odczuwałam ból, a ponadto dokuczało mi znaczne łuszczenie naskórka. Emulsja Psorisel ukoiła i zmniejszyła nadwrażliwość skóry. Skóra jest też przyjemnie nawilżona, dzięki czemu nie swędzimówi pani Aldona z Radomia.

Podsumowując, łuszczyca plackowata jest najczęściej występującą odmianą łuszczycy. Schorzenie jest nieuleczalne, jednak możliwe jest jego wyciszenie i remisja. Bardzo duże znaczenie w kondycji skóry łuszczycowej ma odpowiednia pielęgnacja specjalistycznymi emolientami. Warto jednak pamiętać, że stosowanie dermokosmetyków nie zwalnia z wizyty u dermatologa, który podejmuje ostateczną decyzję o leczeniu.

Psorisel - zestaw

PSORISEL
ROZWIĄZANIE NA ŁUSZCZYCĘ PLACKOWATĄKUP TERAZ

FAQ

1. Czy na łuszczycę plackowatą można stosować zioła?

Tak. W leczeniu łuszczycy, po wcześniej konsultacji z lekarzem, można stosować zioła, np. w formie maseczek lub okładów. W łagodzeniu objawów łuszczycy zaleca się stosować łopian i krwawnik. Stosując zioła, nie wolno zapominać o odpowiedniej pielęgnacji, którą zapewniają naturalne dermokosmetyki. Do pielęgnacji skóry głowy zalecamy stosowanie serii dermokosmetyków na łuszczycę Psorisel.

2. Czy mając łuszczycę plackowatą mogę brać długie kąpiele? Jak bezpiecznie myć skórę?

W przypadku łuszczycy pospolitej zaleca się branie krótkich pryszniców zamiast kąpieli. Wyjątkiem jest kąpiel z dodatkiem olejów. W higienie skóry łuszczycowej znaczenie ma również jej sposób mycia. Nie powinno się stosować gąbek, myjek i rękawic. Nie zaleca się również peelingowania skóry kosmetykami gruboziarnistymi. Dopuszcza się stosowanie peelingów enzymatycznych.

3. Czy łuszczyca plackowata wymaga wizyty u dermatologa?

Każdy rodzaj łuszczycy należy skonsultować z dermatologiem. Należy pamiętać, że choroba może mieć różny przebieg, a bagatelizowana zajmować coraz większe obszary na ciele. Dlatego kluczowe jest postawienie diagnozy, rozpoznanie rodzaju łuszczycy i podjęcie leczenia.


Bibliografia

1. Śpila B., Jazienicka I., Pucuła J., Analiza czynników psychogennych u chorych na schorzenia skóry, 2004
2. Wasilewska A., Winiarska M., Olszewska M., Rudnicka L., Interleukin-17 inhibitors. A new era in treatment of psoriasis and other skin diseases, 2016
3. Reich A., Wójcik-Maciejewicz A., Słomiński A.T., Stress and the skin, 2010
4. Limaye K., Psoriasis: an overview and update, 2015
5. Oszukowska M., Kręgiel M., Kaczmarek B., Kaszuba A., Wskaźniki wydolności wątroby u pacjentów z łuszczycą, 2017
6. Adamczyk M., Bartosińska J., Krasowska K., Skuteczność i bezpieczeństwo preparatów zawierających dipropionian betametazonu i kalcypotriol w miejscowej terapii łuszczycy, 2018

1 głosów

Komentarze

Opinie o Psorisel - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊