Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Czerwone plamy na ciele – Jak się ich pozbyć?

Strona główna » Blog » Czerwone plamy na ciele – Jak się ich pozbyć?

Czerwone plamy na ciele ze względu na różną etiologie, mogą być objawem lub skutkiem wielu chorób i dolegliwości. Niekiedy pojawiają się na skórze okresowo, w niektórych przypadkach mogą się utrwalić. Wielkość, uwypuklenie, kolor zabarwienia, objawy towarzyszące, a także lokalizacja są ważnymi kryteriami diagnostycznymi. W większości przypadków czerwone plamki na ciele współwystępują z innymi objawami, dlatego niezwykle ważne jest dokładne i regularne obserwowanie skóry, a także podejmowanie właściwej reakcji. Co najczęściej zwiastują czerwone plamy na ciele?

Czerwone plamy na skórze
PrzyczynyRodzaj zmiany
Łupież pstryNieregularne płaskie plamy. W początkowym stadium występują pojedynczo. Wraz z rozwojem choroby zlewają się w duże ogniska.
AlergiaNatychmiastowy wysyp nieregularnych czerwonych plam, lekko wybrzuszonych. Często mają charakter „wędrujący”.
Znamię BeckeraCzerwono-brunatna plama o poszarpanych brzegach, w całości pokryta owłosieniem.
ŚwierzbCzerwone plamy z miejscowym przesuszeniem skóry.
ŁuszczycaRozlane, woskowe czerwone i białe plamy, z tendencją do nadmiernego złuszczania naskórka.
Psorisel - zestaw

PSORISEL
SKUTECZNE ROZWIĄZANIE NA ŁUSZCZYCĘKUP TERAZ

Czerwone plamy na ciele oznaką łupieżu pstrego

czerwone plamy na ciele oznaką alergii

Czerwone plamy na ciele często zwiastują łupież pstry. W zależności od stadium choroby, ma ona przebieg łagodny lub ostry. Zmiany najczęściej umiejscawiają się na szyi, dekolcie, klatce piersiowej, plecach. Łupież pstry przybiera postać nieregularnych czerwonych plam, które zaogniają się pod wpływem wysokiej temperatury i wilgoci np. w trakcie brania kąpieli, lub w upalne dni. Dodatkowo w miejscu zmian chory skarży się na świąd. W początkowym stadium plamy występują pojedynczo, by wraz z zaostrzaniem się choroby przybierać postać dużych skupisk. W skrajnych przypadkach, zmiany łupieżu pstrego zajmują cały obszar skóry np. pokrywając szyję lub klatkę piersiową.

Leczenie łupieżu pstrego zależy od stadium rozwoju choroby. W fazie łagodnej nie jest konieczne stosowanie farmakoterapii, gdyż skuteczną ulgę przynosi leczenie miejscowe. Środki farmakologiczne podawane są w ostrym przebiegu schorzenia. Kluczowe w leczeniu łupieżu pstrego jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Zaleca się stosowanie kosmetyków o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym i łagodzącym.

Sprawdź: Domowe sposoby na łuszczycę

Verdelab-ikonaPowodzenie leczenia łupieżu pstrego jest bardzo indywidualne. U niektórych choroba ma łagodny przebieg i daje się łatwo leczyć. W innych przypadkach, objawy stale nawracają. Bardzo ważne jest więc, by w porę podjąć właściwą reakcję i wszelkie zmiany skórne konsultować z lekarzem. Co ważne, łupież pstry jest chorobą zakaźną. Dlatego szybka reakcja i wdrożenie leczenia, nie tylko ma na celu uchronić nas samych przed rozwojem grzyba, ale też naszych domownikówmówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde.

Czerwone plamy na ciele oznaką alergii

Czerwone plamy na ciele często powstają jako wynik reakcji alergicznej organizmu. Ich pojawieniu się sprzyjają alergeny chemiczne, kosmetyczne, sezonowe w postaci pyłków. Najczęściej są jednak objawem lub skutkiem alergii pokarmowej. Czerwone plamki na ciele pojawiają się natychmiast po zjedzeniu określonej grupy pokarmów, na które jesteśmy uczuleni. Zmiany mają charakter nieregularny, „wędrujący” i są lekko wypukłe.

Objawami współtowarzyszącymi czerwonym plamom w alergii są:

  • świąd,
  • pieczenie,
  • katar sienny,
  • gorsze samopoczucie,
  • uczucie zmęczenia i braku energii,
  • Alergia a AZS.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) określane jest również jako wyprysk alergiczny. AZS to choroba przewlekła i zapalna, często o podłożu genetycznym. Przyczyny jej rozwoju nie są do końca jasne. Schorzenie powstaje jako skutek zaburzeń w układzie immunologicznym organizmu i uszkodzenia naskórka, na który oddziałują niekorzystne czynniki środowiskowe. Wskazuje się na związek pomiędzy rozwojem AZS, a alergią. Osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry i jednocześnie będące alergikami, mogą skarżyć się na zaostrzanie objawów AZS w reakcji na jedzenie wybranych pokarmów lub pylenie sezonowych roślin.

Pojawiające się na skórze alergiczne czerwone plamy nie są tożsame z AZS.

Czerwone plamy na ciele, a znamię Beckera

Znamię Beckera przybiera postać czerwono-brunatnej plamy na ciele o nieregularnym kształcie. Zmiana pokryta jest owłosieniem. Najczęściej umiejscawia się na plecach, ramionach, szyi lub klatce piersiowej. Może rozwinąć się już w życiu płodowym. U noworodków, znamię Beckera ma postać delikatnego przebarwienia skórnego, które z czasem ciemnieje, powiększa się i pokrywa owłosieniem. Wystąpienie zmiany może wiązać się z rozwojem innych dolegliwości, jak np. miejscowy trądzik, czy nawet bóle kostne. W większości przypadków znamię Beckera nie wywołuje innych objawów i pozostaje jedynie problemem estetycznym. Znamię Beckera nie jest złośliwe, jednak jego usunięcie wymaga ingerencji chirurgicznej.

Czerwone plamy na ciele oznaką świerzbu

Występowanie czerwonych plam na ciele może być także oznaką świerzbu. To choroba zakaźna, którą wywołuje świerzbowiec ludzki, rodzaj pasożytniczego roztocza. Pasożyt żeruje na skórze żywiciela, w której drąży tunele. Jego obecność powoduje powstawanie czerwonych plam, łuszczenie się naskórka i uporczywego świądu.

Czerwone plamy na ciele oznaką łuszczycy

Czerwone plamy na ciele mogą także być objawem łuszczycy. Schorzenie charakteryzuje się zaognionym stanem zapalnym i nadmiernym złuszczaniem naskórka. Łuszczyca objawia się również poprzez woskowe białe plamy na ciele.

Schorzenie ma tendencję do okresu remisji i zaostrzeń. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą i tym samym nieuleczalną. Możliwe jest jej kontrolowanie i wyciszanie objawów, poprzez miejscową aplikację środków przeciwzapalnych i łagodzących. Choremu podaje się ponadto środki farmakologiczne na bazie kwasu salicylowego i mocznika, których zadaniem jest zmniejszanie łusek. Leczenie łuszczycy powinno odbywać się tylko pod kontrolą lekarza dermatologa. W skrajnych przypadkach, kiedy choroba przybiera ostrą postać niezbędne może być leczenie ogólne pacjenta. Wówczas stosuje się fototerapię i fotochemioterapię. Możliwe jest wprowadzenie tzw. leków biologicznych w postaci dożylnych lub podskórnych iniekcji.

W leczeniu i wyciszaniu łuszczycy niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja, środkami przeznaczonymi do oczyszczania skóry łuszczycowej. Działanie dermokosmetyków powinno się skupiać na odkażaniu skóry, natłuszczaniu i łagodzeniu świądu. Bardzo ważne jest, by skład preparatów był możliwie jak najbardziej naturalny i delikatny dla płaszcza hydrolipidowego skóry

W terapii łuszczycy, oprócz kosmetyków naturalnych, warto stosować również sprawdzone metody domowe. Pomocne jest picie ziół, które wspierają odbudowę naskórka od wewnątrz. Należy pamiętać o regularnej ochronie przeciwsłonecznej skóry i stosować kremy z wysokim faktorem SPF.

Dermokosmetyki do skóry głowy z łuszczycą Psorisel

Dermokosmetyki Psorisel to propozycja powstała z myślą o skórze borykającej się z problemem łuszczycy.

W skład serii specjalistycznych produktów wchodzi:

  • Oczyszczający szampon Psorisel – krok pierwszy w pielęgnacji,
  • Płyn złuszczający naskórek Psorisel – krok drugi w pielęgnacji,
  • Odżywczo-nawilżająca emulsja Psorisel do stosowania na noc – krok trzeci w pielęgnacji.

Psorisel - szamponKompleksowa kuracja oczyszczająco-pielęgnująca odpowiada na wszystkie potrzeby skóry z łuszczycą. Stosowane jednocześnie kosmetyki, uzupełniają i wzmacniają wzajemnie swoje działanie, dzięki temu już od pierwszej aplikacji odczuwalna jest przyjemna ulga w ukojeniu skóry i wyciszeniu zmian łuszczycowych.

Szampon Psorisel, zawiera przeciwzapalny dziegieć brzozowy, który skutecznie niweluje infekcje i zapobiega powstawaniu blizn. Dodatek glinki białej zapewnia skórze odpowiedni poziom pH – 5, oraz dostarcza odżywczych minerałów: sodu, magnezu, krzemu i wapnia, żelaza, potasu. Betaina wzmacnia strukturę i grubość skóry, nadając jej miękkość i gładkość.Psorisel - płyn do skóry głowy

Płyn złuszczający Psorisel swoje działanie zawdzięcza kwasom – mlekowego i salicylowego. Ich kompozycja zapewnia wskazany w łuszczycy peeling chemiczny i delikatne złuszczanie martwego naskórka. Optymalne stężenie kwasów nie podrażnia skóry i zaognia zmian zapalnych. Zawarte w płynie oleje – konopny, rycynowy i ze słodkich migdałów – koją, łagodzą świąd i chronią skórę przed uszkodzeniami. Działanie przeciwgrzybiczne zapewnia zawarta w płynie sól Epsom. Dawkę odżywienia i nawilżenia przynoszą aloes i pantenol.

Psorisel - emulsja na nocPielęgnację skóry kończy emulsja na noc Psorisel. Znajdziemy w niej zapobiegający stanom zapalnym ichtiol oraz gojący rany i usuwający obumarły naskórek mocznik. Odżywcze i natłuszczające oleje z czarnuszki oraz lniany. O poziom nawilżenia dba skwalan i alantoina. Zawarty w emulsji pirokton olaminy, działa ściągająco, zabliźniająco i reguluje pH.

 

Co o serii Psorisel mówią osoby, które stosują kosmetyki?

OpiniaZa radą dermatologa, wybrałam kosmetyki Psorisel. To był strzał w dziesiątkę! Moja skóra nie jest przesuszona tak, jak wcześniej, dużo mniej swędzi, a poziom łuszczenia jest minimalnymówi pani Patrycja z Wrocławia.

Zdecydowałam się na serię Psorisel ze względu na skład i polecenia. Ulga była natychmiastowa. Ustąpił świąd, a łuszczenie zmniejszyło się do minimum. Podrażnienia skóry regenerują się szybko. Zaczerwienienia są praktycznie niewidocznemówi pani Amelia z Sandomierza.

Podsumowując, plamy czerwone na ciele w różnej postaci, zawsze powinny być konsultowane i diagnozowane przez lekarza dermatologa. Ich wystąpienie może mieć różne podłoże i wskazywać na wiele schorzeń. Bagatelizowanie objawów w postaci zmian skórnych może nasilać inne dolegliwości współtowarzyszące lub prowadzić do ostrego przebiegu różnych schorzeń.

Psorisel - zestaw

PSORISEL
ZWALCZ CZERWONE PLAMY NA CIELEKUP TERAZ

FAQ

1. Jak usunąć czerwone plamy na ciele?

Czerwone plamy na ciele nigdy nie powstają samoistnie, dlatego przed próbą ich usuwania lub łagodzenia należy poznać przyczynę. W tym celu niezbędna jest obserwacja skóry i konsultacja z lekarzem. W drodze diagnozy niezbędne może być wykonanie testów alergicznych, badań krwi lub innych badań laboratoryjnych. Jeśli czerwone plamy powstają w konsekwencji chorób skóry np. łuszczycy, oprócz leczenia niezbędne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków np. zestawu Psorisel.

2. Czy czerwone plamy na ciele mogą wskazywać na łuszczycę?

Tak. Czerwone plamy na ciele mogą być objawem łuszczycy. Oprócz zmian skórnych chory skarży się na świąd i nadmierne łuszczenie naskórka. Jednak, do postawienia ostatecznej i trafnej diagnozy niezbędna jest wizyta u dermatologa i wykonanie badań.

3. Czy czerwone plamy na ciele można leczyć?

Tak. Leczenie czerwonych plam zależy od ich przyczyny. W przypadku nawracających zmian skórnych niezbędna jest wizyta u lekarza dermatologa.


Bibliografia

1. Wolska H., Łuszczyca. Przyczyny, objawy, leczenie, 2009
2. Bernacka M., Liszewska A., Robak E., Woźniacka A., Bogaczewicz J., Fototerapia UVB-311 nm a metabolizm NAD(+)/NADH w keratynocytach u chorych na łuszczycę, 2018
3. Kiluk P., Baran A., Flisiak I., Znaczenie wybranych czynników zapalnych w chorobach metabolicznych w powiązaniu z łuszczycą, 2017
4. Śpila B., Jazienicka I., Pucuła J., Analiza czynników psychogennych u chorych na schorzenia skóry, 2004
5. Reich A., Wójcik-Maciejewicz A., Słomiński A.T., Stress and the skin, 2010

1 głosów

Komentarze

Opinie o Psorisel - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊