Łuszczyca na stopach – najważniejsze informacje
Strona główna » Blog » Łuszczyca na stopach – najważniejsze informacje
Łuszczyca na stopach to bardzo uciążliwy problem o charakterze przewlekłym. Mimo, iż łuszczyca zlokalizowana w tym obszarze zajmuje zaledwie dwa procent ciała, jej przebieg może być gwałtowny. Schorzenie to może więc utrudniać nam życie w znaczącym stopniu. Warto byłoby więc dowiedzieć się tego, w jaki sposób możemy ograniczyć rozwój łuszczycy stóp.
Łuszczyca na stopach – jak się objawia i jakie są jej przyczyny?
Jak już wspomniano na wstępie, łuszczyca na stopach jest schorzeniem dość powszechnym oraz bardzo uciążliwym. Jej przyczyny nie są do końca poznane. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą mieć związek z problemem jakim jest łuszczyca na stopach.
Wśród nich na uwagę zasługują:
- niezdrowa dieta,
- palenie tytoniu,
- nadmierne spożywanie alkoholu,
- skłonności genetyczne.
Łuszczyca na stopach jest więc schorzeniem, którego prawdopodobieństwo wystąpienia możemy w jakiś sposób zredukować. Nie na wszystkie czynniki rozwoju łuszczycy będziemy mieć oczywiście wpływ
Warto jednak zatroszczyć się o zastosowanie odpowiedniej diety na łuszczycę, a także o ograniczenie używek takich jak tytoń czy alkohol. Po czym można poznać, że na naszych stopach doszło do rozwoju łuszczycy? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że łuszczyca na stopach może mieć zarówno łagodny jak i gwałtowny przebieg. Zazwyczaj jednym z pierwszych objawów jest pojawienie się na skórze stóp pęknięć skóry. Może dojść również do krwawień w miejscach tych pęknięć. Skóra staje się również dość mocno opuchnięta. Problemem jest także zaczerwienienie oraz bolesność, zwłaszcza podczas chodzenia.
PSORISEL
ZWALCZ ŁUSZCZYCĘ SKŁADNIKAMI AKTYWNYMIKUP TERAZ
Łuszczyca na stopach – jakie rodzaje schorzenia występują najczęściej?
Łuszczyca na stopach pojawić się może w każdym wieku, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie rodzaje tego schorzenia pojawiają się najczęściej w obrębie stóp. Otóż zdecydowanie najczęstszym problemem jest łuszczyca krostkowa na stopach. Ta postać łuszczycy może mieć niestety bardzo gwałtowny przebieg. Zmiany w jej przebiegu są najczęściej zlokalizowane na podeszwach stóp. Mogą pojawić się na nich bolesne krostki wypełnione ropą. Dojść może do ich łuszczenia się oraz do krwawienia.
Zobacz jak wybrać preparaty na łuszczycę
Łuszczyca na stopach – jak ją leczyć?
Łuszczyca na stopach jest schorzeniem o charakterze przewlekłym, które należy odpowiednio leczyć. Kluczowe jest stosowanie medykamentów przepisywanych przez lekarza dermatologa.
Najczęściej wykorzystywane są następujące sposoby:
- maści na łuszczycę,
- kremy,
- leczenie ogólne,
- naświetlania.
Kluczowa jest także odpowiednia pielęgnacja skóry dotkniętej problemem łuszczycy. Dobrze byłoby zainwestować w łagodne preparaty do mycia skóry oraz w kremy łagodzące zmiany łuszczycowe.
Jeżeli dotknęła nas łuszczyca na stopach, domowe sposoby również mogą nas zainteresować. Warto zastosować między innymi okłady z sody oczyszczonej. Należy także zadbać o stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety oraz o suplementację, jeśli pojawią się niedobory
Podsumowując, bez większych trudności można stwierdzić, że łuszczyca stóp jest powszechnym problemem. Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak wyleczyć łuszczycę na stopach powinien przede wszystkim słuchać swojego lekarza dermatologa. Kluczowa jest także właściwa pielęgnacja. Dermokosmetyki na łuszczycę powinny posiadać naturalny skład. Poszukujmy w nich składników pochodzenia naturalnego.
Bibliografia
1. Oszukowska M., Kręgiel M., Kaczmarek B., Kaszuba A., Wskaźniki wydolności wątroby u pacjentów z łuszczycą, 2017
2. Parisi R., Symmons D.P., Griffiths C.E., Ashcroft D.M., Global epidemiology of psoriasis: a systematic review of incidence and prevalence, 2013
3. Mikiel D., Kapała W., Neneman A., Łuszczyca jako problem w praktyce chirurgicznej, 2016