Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Homocysteina – co to jest?

Strona główna » Blog » Homocysteina – co to jest?

Homocysteina to aminokwas, który powstaje w procesie przemian metioniny. Jego nieprawidłowy, wysoki poziom może stać się przyczyną rozwoju wielu chorób, w tym przede wszystkim chorób sercowo-naczyniowych, autoimmunolgicznych (np. łuszczycy), neurodegeneracyjnych czy niedoczynności tarczycy. Czym dokładnie jest homocysteina? I jaki jest jej związek z łuszczycą? Tego dowiesz się w poniższym artykule.

Homocysteina – co to jest?

Homocysteina jest aminokwasem powstającym jako produkt przemiany innego aminokwasu, czyli metioniny. Metionina jest aminokwasem dostarczanym do organizmu wraz z produktami zawierającymi białko (np. mięsem, roślinami strączkowymi, rybami).Na skutek procesu demetylacji metioniny, wytwarzany jest jako skutek uboczny aminokwas, którym jest właśnie homocysteina. Naukowcy są jednak zgodni, że jego nadmierna ilość w ludzkim organizmie nie przynosi żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie. Nadmiar homocysteiny we krwi zwiększa ryzyko wielu chorób, np. łuszczycy.Homocysteina

Homocysteina między innymi:

  • przyspiesza tworzenie się zmian miażdżycowych w tętnicach,
  • wzmacnia ryzyko powstawania zakrzepów,
  • przyspiesza rozwój choroby wieńcowej.

Homocysteina – normy medyczne

Jeśli chodzi o homocysteinę, normy medyczne zostały jasno określone. Dopuszczalny poziom homocysteiny we krwi u ludzi zdrowych powinien wynosić od 5 do 15 µmol/l

Przekroczenie tej granicy może oznaczać ryzyko niektórych chorób. Dla niektórych specjalistów stężenie homocysteiny na poziomie10 µmol/l jest już górną granicę normy, a tym samym poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Jednocześnie należy podkreślić, że norma zmienia się dla kobiet w ciąży ze względu np. na wahania hormonalne. W przypadku kobiet w ciąży norma ta jest zdecydowanie niższa i wynosi tylko 6-7 qmol/l.

Jakie preparaty na łuszczycę wybrać

Homocysteina – badanie laboratoryjne

Jeśli chodzi o homocysteinę, badanie jej poziomu polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej. Badanie wykonywane jest na czczo (czyli niewskazane jest spożywanie pokarmu minimum przez 8 godzin przed nim, nie oznacza to jednak zakazu spożywania wody). W szczególnych przypadkach lekarz może także zlecić badanie homocysteiny w moczu. Warto również pamiętać, że na ostateczny wynik badań wpływa wiele czynników, w tym spożywane leki, a także niektóre zioła, co należy skonsultować z lekarzem. Badanie można przeprowadzić w ramach ubezpieczenia NFZ lub prywatnie. Jego koszt wynosi ok. 40-70 zł.

Poziom homocysteiny a łuszczyca

Poziom homocysteiny ma związek z łuszczycą. Okazuje się bowiem, że osoby z podwyższonym wynikiem badania, czyli podwyższonym poziomem homocysteiny we krwi i jednocześnie niskim poziomem kwasu foliowego chorują na łuszczycę.

Jedno z przeprowadzonych do tej pory badań wykazuje, że wysoki poziom homocysteiny można uznać za ważny czynnik ryzyka u pacjentów chorujących na łuszczycę. Aby obniżyć poziom aminokwasu we krwi należy suplementować witaminę B12 i witaminę B6, a także kwas foliowy

Podsumowując, homosysteina to aminokwas, który powstaje poprzez proces przemiany innego aminokwasu dostarczanego wraz z pożywieniem. Jego podwyższony poziom jest charakterystyczny dla wielu chorób, w tym łuszczycy.


Bibliografia

1. Wolters M., Diet and psoriasis: experimental data and clinical evidence, 2005
2. Kiluk P., Baran A., Flisiak I., Rola omentyny i waspiny w chorobach metabolicznych w powiązaniu z łuszczycą, 2017
3. Limaye K., Psoriasis: an overview and update, 2015

1 głosów

Komentarze

Opinie o Psorisel - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊